Kalbi sağda, karaciğeri solda, dalağı sağda donörün organları hayat verdi!

Kalbi sağda, karaciğeri solda, dalağı sağda donörün organları hayat verdi!
Kalbi sağda, karaciğeri solda, dalağı sağda donörün organları hayat verdi!

51 yaşındaki Yusuf Kılıç, ?ters? karaciğerle hayata tutundu. FOTOĞRAF: EVREN ATALAY / AA

İZMİR - Organ bağışı haberi üzerine harekete geçen Dokuz Eylül Üniversitesi  Tıp Fakültesi Organ Nakil Birimi uzmanları ameliyat masasında şoke oldu. Çünkü kalp krizi sonucu beyin ölümü gerçekleşen 64 yaşındaki ‘donör’ün bütün organları ters yöndeydi!
 Yard. Doç. Dr. Tarkan Ünek, “Yani karaciğer normalde sağdayken bu hastada solda, dalak soldayken bunun sağda. Bütün organlar yer değiştirmiş. Kalbi de solda değil, sağa yatık” dedi. Ters karaciğer organ nakli kuyruğundaki bir hastaya ‘ters’ olarak takıldı. Nakil, Türkiye’de bir ilk, dünyada ise beşinci vaka oldu. Nakili DEÜ Tıp Fakültesi’nden Doç. Dr. Hüseyin Astarcıoğlu gerçekleştirdi: 
“Normalde karaciğerin sağ lobu daha büyüktür, sağ tarafı daha şişkindir. Nakledilen karaciğeri, ayna hayali gibi düşünün. Tam tersi.  Normalde karaciğerin girmesi gereken karın içindeki boşluğa, karaciğerin küçük tarafı denk geliyor. Şişkin tarafı da biraz daha sıkışık bir tarafa denk geliyor. Biz de ilk defa karşılaştık.  ‘Olur mu, olmaz mı’ diye tartıştığımızda,  ‘Olur’ diye düşündük. Hastanın da yapısı itibarıyla karnında yer vardı, ön ve arka çapı geniş olduğu için bu şekilde takılmasına vücudu izin verdi. Organ  yine aynı prosedürle takıldı, ancak damarlar biraz sağda durması gerekirken solda kaldı, karaciğere kan getiren damar biraz kavisli yerleştirildi. O karaciğeri takmadığınız zaman bir insanın hayatı söz konusu. Dolayısıyla teknik olarak mümkünse bazı riskleri de göze alıp karaciğer naklini gerçekleştirmekten yanayız.”
‘Ters’ karaciğer, 51 yaşındaki siroz hastası Yusuf Kılıç’a nakledildi. Doç. Dr. Astarcıoğlu, “Eğer nakil olmasaydı bir yıl içinde hayatta kalma şansı yüzde 50’ydi. Şimdi Hepatit B nüksünü engelleyebildiğimiz ortamda,  ilaçlarını da iyi kullanırsa uzun yaşar” dedi.
Kırşehir’in Mucur ilçesinden gelen emekli Yusuf Kılıç ameliyat sonrasında ‘gayet iyi’:
“Çok mücadele ettim. En son buraya geldim 1.5 ay önce. Hocalarım sağ olsunlar, ameliyat ettiler. Çok iyi, çok rahatım şu durumda. Hiç bir sıkıntım yok. Organın ters olduğunu yeni öğrendim. Ondan da mutluyum. Nasıl olduğunu bilmiyorum, hocalarım daha iyi biliyordur.  Şimdi gayet iyiyim, rahat ve huzurluyum, ağrım sızım yok. Önceden yağlı yiyemiyordum, şimdi her şeyi yiyebiliyorum.” (aa)