Kalbimizi elimize alarak geliyoruz

Kalbimizi elimize alarak geliyoruz
Kalbimizi elimize alarak geliyoruz
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Halkların Demokratik Kongresi’nin (HDK) üyeleri BDP milletvekilleri Sebahat Tuncel, Ertuğrul Kürkçü, Sırrı Süreyya Önder ile Bağımsız Milletvekili Levent Tüzel öncülüğündeki heyetin, 17 Şubat’ta başlayacağı Karadeniz gezisi öncesi sağ grupların yaptığı açıklamalar provokasyon kaygısına neden oldu. BDP’li Sırrı Süreyya Önder, geziden önce Karadenizlilere seslendi ve “Biz Karadeniz halkının yanına, yanımıza koruma bile almadan, sadece kalbimizi elimize alarak gidiyoruz” dedi.

‘Sitemleri başımız üstüne’
İmralı görüşmeleriyle başlayan barış süreciyle ilgili Karadeniz halkına bilgi vereceklerini anlatan Önder, “Oraya yüreği yanan anaların, ocağına ateş düşen ailelerin daha fazla çoğalmaması, anaların evlatlarından sadece mektup beklememesi, kara haber beklememesinin halklar nezdinde anlaşılır olmasını sağlamak için gidiyoruz. Karadeniz deyince bütün bu kışkırtmalara rağmen barışı en iyi anlayacak ve hatta barışın lokomotifi olacak insanların yurdu geliyor aklımıza. Karadeniz halkı bu tür düşmanlıklarla anılmayı hak etmeyen bir halktır. Her türlü sitemi büyük bir tevekkülle karşılayacağız. Biz yüreğimizi elimize alarak gideceğiz. O nedenle yürekleriyle dinleyeceklerinden kuşkumuz yok. Ona rağmen sitemleri olursa da başımız gözümüz üzerinedir” açıklamasını yaptı.
HDK’yı halka tanıtmak için yola çıktıklarını söyleyen Sırrı Süreyya Önder, tüm Türkiye ’yi kucaklayacak yeni bir muhalefet dalgası başlatacaklarını belirtti. Önder, “Halk esas muhalefeti görecek. Üretken, yapıcı, çözücü, itiraz edici muhalefeti görecek” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1121293112129317

  YORUMLAR
  (17 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Karadeniz'e çıkarma yapmak - m3kb

  HDK'lı vekillerin Karadeniz'e çıkarma yapmalarını önemsiyorum. Fakat şöyle bir temel sorun var. Milliyetçi çevrelere karşı dikkatli olsunlar(Örnek: Ahmet Türk'e Samsun'da kendini bilmezin biri tarafından yumruk atılmıştı). HDK'lı vekiller halka karşı çok agresif yaklaşmasınlar(yani biraz ılımlı davransınlar). Bu benim birinci önerim. İkinci önerim ise Karadeniz'i gezerken orada bir asker ailesinin ya da Türkiye'nin Güneydoğusuna ya da diğer tabirle Kürdistan'a oğlunu zorunlu olarak askerlik yapmaya göndermiş ve bunun sonucunda PKK ile çıkan çatışmada oğlunu kaybeden bir ailenin evine uğrarlarsa orada o ailelerin yanan yüreklerine şu sözlerle su dökemezler. Örnek veriyorum "oğlunuz politik karşı şiddet sonucunda hayatı kaybetti" HDK'lı vekiller bu sözlerle Karadeniz'deki asker ailelerini barışa ikna edemezler. Bence HDK'lı vekiller asker ailelerini barışa ancak şöyle ikna edebilir. Örnek "bu sürecin sonunda PKK silah bırakacak" ancak hayatını kaybeden askerlerin aileleri barışa böyle ikna olur. Bir de oraya Sırı Süreyya Önder ve Levent Tüzel gitsin. Sebahat Tuncel ve Ertuğrul Kürkçü oradaki insanları barışa ikna edecek yeteneğe sahip değil.

  Baris istiyoruz - Baci

  Karadeniz`li Türkiye`de herkesten cok baris istiyor. Ayrica da misfirperverdir Karadeniz`li. Kim gelirse gelsin hosgelir safa getirir

  BDP TÜRKİYENİN PARTİSİDİR - semi ekrem

  Başbakanın yaptıgı konuşmalarda nasıl tüm türkiyeyi kapsıyacak konuşmaları birleştiricise bdp nin de en dogal hakkı olan kendini ifade etme hüvviyetine sahip olmasıdır oradaki aşırı milliyetçi kesimin sagduyulu kişiler tarafından bilinçlendirilmesi ki kendi düşüncelerini taıyan politikacıların dogu ve güneydogu anadoluda ifade etme özgürlügüne sahip olabiliyorsa bu bdp içinde ege de karadenizde geçerli olan bir haktır umarım pravakosyon olmadan kardeşlik pekiştirilir

  HDK - Fleckmar

  Öncelikle Levent Tüzel'in BDP değil HDK milletvekili olduğunu belirttiğiniz için teşekkürler. Leven Tüzel eski EMEP genel başkanıdır, hala da EMEP'lidir. Bu gezi de HDK heyeti olarak yapılmaktadır. Karadeniz'de bir provakasyon olacağını düşünmüyorum. Provakasyona teşebbüs olacaktır elbette, ancak hiçbiri sonuca ulaşamayacak. Levent Tüzel daha önce de Karadeniz'de halk toplantıları yapmıştır, ve hepsi gayet verimli geçmiştir. BDP'nin sadece Kürdistan'da aktif olduğunu iddia edenler ezilen halkların mücadelesinin bütün ülkeye yayılmasından korkarak "aman gelmeyin, etmeyin" demektedirler. Nasıl ki MHP herhangi bir provakasyon olmadan Diyarbakır'da miting yaptıysa demokrasinin gereği olarak HDK heyeti de Karadeniz'de halk toplantıları yapacaktır. Karşıt görüşler herhangi bir provakasyonu engellemekle SORUMLUDURLAR. Aksi takdirde sonuçları hiç de hoş olmaz. Bugün Lazlar her ne kadar asimile olmuşlarsa da anadilde eğitim, sağlık ve anadillerinin bilimsel çalışmalarla yaşaması/gelişmesi gibi talepleri vardır. HDK'nin tüm Türkiye'de etkin olarak amacına uygun çalışması ve belki de BDP'nin "PKK'nin legal kanadı" görünümünden çıkması için bütün ezilen halkların sesi duyrulmalıdır. İçinden geçtiğimiz süreçte bu durum hiç olmadığı kadar önemlidir. Ayrıca gidecek olan vekillerin politik kimliği Karadeniz'deki bütün sosyalist parti/örgütlerin desteğini almalarını sağlayacaktır. Bu vekiller sosyalistlerin büyük desteğini alarak meclise girmişlerdir. PKK ile ne kadar bağlantılı ne kadar değillerdir, sosyalist örgütlerle ilgili az çok bilgili bir insan görebilir.

  hadi barış sen hakim ol - Attila Kaya

  endişeleri hep içinde gizli kalanlar çocuklarımız ve geleceğimiz için barışa katkı hükümetin yaptığı fırsat verdiği en önemli zaman hadi hep beraber barışa katkı sunma zamanı iklim değişsin akdeniz olsun havalarımız hadi sevgili ülkem onurlu gelecek birbirine saygısı olanlarla mümkündür ülkemiz bunu hak eder onurlu bir gelecek hakça paylaşım

  Türkler Türkiyelileşmeli.. - huseyin366

  Hep "Kürtler Türkiyelileşmeli iyi yapıyorlar" diyenlere bir çift lafım var.Kürtler Türkiye'deki her halkın hakkına saygılı tanıyor.Diğer halkların haklarına saygı göstermeyenler tek tipçilikte ısrar edenler Türkiyelileşememişlerdir. Bence bu yönlü incelendiğinde sorunlu bir gezi.Bizler zaten batıya her tarafa gitmişiz.(çoğunlukla mecburen)Kürtleri tanımıyoanlar hayatlarından o bölgelere gitmeyenler TÜRKİYELİLEŞMEYİ denemeliler.Gerisi laf u güzaf. Muhtemelen ırkçı olaylar olacak.Hiç gerek yok öyle Karadeniz halkı şöyledir böyledir edebiyatı yapmaya.Nasıl oldukları daa doğrusu ne hale getirildikleri ortada.

  Nerede ne alacaklarını biliyorlar! - evetisyan06

  Diyarakırda molotof, Karadenizde kalp! yalnız o kalpler samimi değil kalp! Yemezler canım hele karadenizliler hiç yemez: efendi gibi gider gelirsiniz, tahrik edici sözler etmedikçe size dokunmazlar ama yemezler de..