Kaldırımda yürürken ezilerek ölmek bu kadar 'kolay'

Kaldırımda yürürken ezilerek ölmek bu kadar 'kolay'
Kaldırımda yürürken ezilerek ölmek bu kadar 'kolay'

Galatasaray Üniversitesi öğrencisi Elbruz Bilge?nin arkadaşları duruşmayı izlemek için adliyeye geldi. Öğrenciler, ?Bu bir kaza değil, cinayet? dedi. FOTOĞRAF: UĞUR CAN / DHA

İSTANBUL- Galatasaray Üniversitesi öğrencisi 22 yaşındaki Elbruz Bilge’ye kaldırımda yürürken çarpan ve ölümüne neden olan minibüs şoförü Mutlu Çoban, kazanın aracın frenlerinin boşalması nedeniyle meydana geldiğini söyledi. Çoban’ın  tahliye talebi reddedildi.
İstanbul 7. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya tutuklu sanık Mutlu Çoban getirildi. Kazada hayatını kaybeden Elbruz Bilge’nin avukatları da duruşmada hazır bulundu. 25 yıldır şoför olduğunu beş yıldır Sarıyer-Beşiktaş hattında minibüs şoförlüğü yaptığını söyleyen sanık Mutlu Çoban, olay sırasında Tarabya’dan Beşiktaş’a minibüsle yolcu getirdiğini anlattı:
“Ortaköy varyantın üzerine geldiğimde arabanın freninin boşaldığını hissettim. Arabanın arka koltuklarında iki bayan vardı. Bayanların bir anda çığlık atması üzerine onlara sıkı tutunmalarını söyledim. O sırada başımı bayanlarla konuşmak üzere arkaya çevirdiğim için farkına varmadan tretuvara çıkmışım. Daha sonra aracı tretuvardan yola indirdiğimde zıplamadan dolayı şoför koltuğundan düştüm. Etraftan çığlıklar duydum. Daha sonra bir gence çarptığımı ve aracın da ışıkları geçince başka bir direğe çarparak durduğunu anladım. Arabadan indim. Bir anda olay yerinin çok kalabalık olduğunu gördüm. Panikledim. Olay yerinden 50-60 metre uzaklaştım. Panik halinde ne yaptığımı bilmiyordum.”
Ailenin avukatı Metin Arslan, sanığın varyanta son derece süratli bir şekilde girmesi nedeniyle kazanın meydana geldiğini belirterek “Sanık bölgenin özelliklerini bilmesi gereken bir konumdadır. Ayrıca maktulü yaralı bırakıp kaçmıştır” dedi. Hâkim, tahliye talebinin reddine karar verdi.
Elbruz Bilge’nin üniversite arkadaşları yasta: “Bu kesinlikle cinayet. Bunu kaza olarak adlandırmak ne hukuken ne insani olarak doğru bir yaklaşım olur.” (Radikal)