Kaldırımın kaç santim?

Kaldırımın kaç santim?
Kaldırımın kaç santim?

Dernek üyeleri, kaldırımların standartlara uygunluğunu denetliyor.

'Kaldırımölçer' ile kaldırımları yayalar denetliyor; dar, kırık dökük, araç park etmiş olanlar işaretleniyor, fotoğraflar sosyal medyada paylaşılıyor.
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

‘Sokak Bizim Derneği’ yayaları en az 130 santimetrelik ‘kaldırım hakları’na sahip çıkmaya çağırıyor. Dar, kırık dökük, araba ve sandalye-masalar tarafından işgal etmiş kaldırımları ‘Kaldırımölçer’ bandı ile işaretleyen yayalar, durumun fotoğrafını çekerek kaldirimnerede etiketiyle sosyal medyada paylaşabilecek. Araç yerine yayaya öncelik veren bir şehir planlama anlayışını savunan ‘Sokak Bizim Derneği’ üyelerinden şehir plancısı Merve Akı, “Yozgat’tan bile talep geliyor, bantlarımız şimdiden tükenmeye başladı” dedi. Dernek kişi başına iki adet bandı ücretsiz veriyor, yalnızca kargo ücreti ödenmesi gerekiyor.

Kaldırım 1.30 cm olmalı

Kaldırım genişliğiyle ilgili farklı standartlar var: Temel bir referans olan ünlü Alman mimar Prof. Ernst Neufert, kaldırım genişliğinin net minimum 1.50 metre olması gerektiğini belirtiyor. Bir insanın omuz genişliğinin 50 santimetre olmasından yola çıkan ‘Sokak Bizim Derneği’ ise ideal kaldırım genişliğini iki insanın rahatça yan yana yürüyebileceği genişliği 130 santimetre olarak belirliyor. Dernek, bu standartları belirlemesine rağmen her sokağın ihtiyaçlarının analiz edilerek bütüncül planlama yapılması gerektiğini savunuyor. Şehir plancısı Arzu Erturan “TSE bir standart koymuş ama bunu denetleyen de uygulayan da yok. Proje yaygınlaştıktan sonra şikâyetleri belediyelere iletmeyi düşünüyoruz, hatta kullanıcılar direkt olarak belediyeleri sosyal medya üzerinden uyarabilir” dedi.
Sokak Bizim Derneği, 2007’de Mimar Sinan Üniversitesi Şehir Planlama öğrencileri tarafından kuruldu. İstanbul ’un 12 farklı sokağını trafiğe kapatarak gerçekleştirdikleri ‘Ayda Bir Gün Sokak Bizim’ etkinlikleriyle tanınıyor. Dernek hakkında bilgi; www.kaldirimnerede.sokakbizim.org’da.