Kaldırımlar TSE kriterine kavuştu!

Türk Standartları Enstitüsü (TSE), otopark olarak veya üzerindeki çukur ve tümseklerle ekstrem spor sahası amaçlı da kullanılan kaldırımlara standart getirdi.

ANKARA - Türk Standartları Enstitüsü (TSE), otopark olarak veya üzerindeki çukur ve tümseklerle ekstrem spor sahası amaçlı da kullanılan kaldırımlara standart getirdi. Buna göre, meskûn alanlarda yapılacak yeni yaya kaldırımlarının genişliği bir metreden az olamayacak. Üzerinde yürümeye engel olacak çiçeklik, taş, demir, trafik işaret, ilan levhası, ağaç vb. elemanlar, yayanın takılabileceği çıkıntı ve delikler bulunmayacak. Bordür taşı üst seviyesi taşıt yolu üst kaplamasından en fazla 15 santimetre yükseklikte olacak. Kaldırımın üzeri sökülüp-takılır malzemeyle kaplanacak.
TMMOB Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Başkanı Eser Atak ise başkentteki kaldırımlarla ilgili asıl sorunun plansızlık olduğunu savundu. "Kızılay'ın Mithatpaşa, Necatibey ve Meşrutiyet caddelerindeki kaldırımlar yürünemez ölçüde bozuk. Oysa, şehrin dışına doğru genişletilen bulvarlarda çok fazla kişi tarafından kullanılmayan kaldırım ve refüjler defalarca yenileniyor" diyen Atak, Büyükşehir Belediyesi'nin doğru planlama yapmadığını söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7642357642350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.