Kaledeki iskeletler ortaçağdan kalma

Kültür Bakanı İstemihan Talay, İçel'in Erdemli ilçesindeki tarihi Kızkalesi'nde bulunan 22 iskelet üzerinde...

NİĞDE - Kültür Bakanı İstemihan Talay,
İçel'in Erdemli ilçesindeki tarihi Kızkalesi'nde bulunan 22 iskelet üzerinde yapılan incelemenin, bu iskeletlerin ortaçağdan kalma olduğunu ortaya çıkardığını açıkladı.
Niğde Müzesi'ni dün düzenlenen bir törenle hizmete açan Kültür Bakanı Talay, iskeletlerle gündeme gelen Kızkalesi'ni de müzeye dönüştürmek istediklerini söyledi. Talay, "Kızkalesi'ndeki mozaikleri de yerinde sergileyeceğiz. Ayrıca şu anda muhafaza altında olan iskeletlerin bir kısmını da sergilemeyi düşünüyoruz. Çalışmaların önümüzdeki yaz başında tamamlanmasını hedefliyoruz. Ziyaretler bakanlık kontrolünde yapılacak" dedi.
Niğde Valiliği Halıcılık ve El Sanatları Sergisi'nin açılışını yapıp, Andaval Kilisesi'ni de gezen Bakan Talay, müze ve kültür varlıklarının ziyareti için alınan ücretin yüksek olmasından yakınanlar olduğunu ifade etti. Kültür Bakanı Talay,
"Göreve geldiğimizde 1.5 trilyon lira olan ziyaret geliri, bugün 44 trilyon liraya çıktı. Bu parayla, devletin verdiği bütçeye gerek duymadan kültür varlıklarımıza sahip çıkıyoruz" diye konuştu.