Kalekol talebi Tunceli Valiliği'nden

Kalekol talebi Tunceli Valiliği'nden
Kalekol talebi Tunceli Valiliği'nden
Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Bozdağ, Tunceli Valiliği'nin güvenlik için su deposunu kalekol yapılmasını talep ettiğini söyledi.

TUNCELİ – Tunceli Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Durmuş Boztuğ, üniversiteye ait su deposunun kalekola dönüştürülmesinin valiliğin, bölgenin güvenliğine yönelik talebi üzerine olduğunu söyledi.

Yeni kampus inşaatının tamamlanamaması nedeniyle eğitimin yaklaşık 1.5 ay geç başlaması ile yine yeni kampus kapsamındaki su deposunun kalekola dönüştürülmesiyle gündeme gelen Tunceli Üniversitesi, eksikliklere karşın eğitime başladı. Rektör Durmuş Boztuğ, yeni kampusta düzenlediği basın toplantısında, eksikliklerin büyük bir hızla tamamlanmaya başlandığını belirtti. Isınma ve kullanma suyu sorunlarının giderildiğini, elektriğin bağlandığını ancak zaman zaman yapılan çalışmalar nedeniyle kesintiler yaşandığını dile getiren Boztuğ, “Bu da bir iki gün içerisinde giderilecektir” dedi. Fakültelerdeki derslik ve akademisyenlerin kullanacağı odalara ilişkin bilgiler veren Boztuğ, kampusta gece ve gündüz olmak üzere 5 bin 150 öğrencimiz eğitim ve öğretimine devam ettiğini söyledi. Boztuğ, ulaşım konusunun da belediye ve Aktuluk Kooperatifinin araçlarıyla sağlandığını kaydetti.

‘Kalekol’u valilik istedi 

Durmuş Boztuğ, Üniversite kampusu içindeki su deposunun ‘kalekol’a dönüştürülmesine ilişkin bir soru üzerine lojmanlarının bulunduğu yere bir su deposu inşa ettiklerini daha sonra Valiliğin burayı resmi yazıyla güvenlik amacıyla kullanmak için talepte bulunduğunu ifade ederek şöyle dedi: 

“Burada inşaat daha 10 sene devam edecek normalde. 10 bin öğrenci, personel, anaokulu, kreş var. Güvenlik mülahazasıyla buranın güvenlik nedeniyle kullanılması istendi. Biz de bunu rektörlük olarak uygun gördük. Üniversitemizde de inşaat devam ettiği için biz orayı kalekol olarak kullanıma verdikten sonra, mevcut üniversitemizin duvarını içeri çektik, üniversitemizle, öğrencilerimiz ve personelimizle bir ilgisi olmasın diye. Bunu böyle kaşıyıp, kanatıp yara haline getirmektense burada neden böyle bir gereksinim var buna da bir kafa yormak gerekiyor.”