Kaleköy oldu 'kaçakköy'

Birinci derece sit alanı olan Antalya'daki Kaleköy, kaçak yapılara teslim oldu. Valilik 120 kaçak yapı tespit etti.
Haber: YAŞAR ANTER / Arşivi

ANTALYA - M.Ö 7'nci yüzyıldan beri yerleşim yeri olan Kaleköy, 21. yüzyılda kaçak yapılaşmaya teslim oldu. Koruma altındaki bölgede muhtarların bile kaçak tesis yaptığını söyleyen Antalya Vali Yardımcısı Fazlı Akgün, şubatta başlattıkları yıkımın durdurtulduğunu söyledi. Köylüler ise "Çaresiziz, yıkarlarsa yine yaparız" diyor.
Demre ilçesine bağlı Üçağız Köyü'ndeki bölge, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından 27 yıl önce 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı, 10 yıl önce de 'Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi' ilan edildi. Ama bu Kaleköy'ün kaçak restoran, motel ve kafelerle dolmasını engelleyemedi.
Sonunda Valilik harekete geçti. Çevre ve Orman Bakanlığı Özel Çevre Koruma Kurumu (ÖÇKK), İmar ve İskân Müdürlüğü, Antalya Valiliği İl İdare Kurulu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'ndan, restorasyon ve tadilat izni almadan bir çivi bile çakmanın yasak olduğu bölgede, 120'nin üzerinde kaçak yapı belirlediklerini söyleyen vali yardımcısı Akgün, "Şubat ayında 10 kaçak yapıyı yıkmamızın ardından ÖÇKK, valiliğe resmi yazı gönderip bölgede yeni planlama çalışmaları yaptığını ve bu bitene kadar ne yıkıma ne yapılaşmaya izin verilmediğini söyledi" dedi. Böylece yıkımlar durdu.
'Yıksalar da yaparız'
Üçağız'da yıllarca muhtarlık yapan Hasan Takır çardak izni alıp dededen kalma köy evini otel ve restoran yapmış: "Yıllardır bir çivi bile çakamıyorduk. Çocuklarımız büyüdü işsiz kaldı. İmar Müdürlüğü yıkım kararı verdi. 7 bin YTL para cezası kesti. Hazine arsasına yaptığımız belirlenen pansiyon odası da yıkıldı. Ama çaresiziz. Neyle geçineceğiz? Onlar yıkarsa biz yapmaya devam ederiz."
'Yeni yer gösterilseydi'
Üçağız muhtarı Salih Yılmaz, köylülere ait 38 eski evin villa, otel, pansiyon ve restoran haline getirildiğini, bazı köylülerin Hazine arazilerine inşaat yaptığını belirtti. Yılda 100 bini aşkın tu-
ristin geldiği Kaleköy'de sekiz restoran ve 10 pansiyon olduğunu belirten Yılmaz, "Sit alanı ilan edildikten sonra çivi dahi çakılmaması gerekiyordu. Koruma Kurulu ve İmar İskân yetkilileri Kaleköy'de evi arsası olanlara 25 yıl önce başka bir yerde yerleşme alanı vereceklerini söyledi, vermedi. Köylü çaresiz kaldı. Devlet 25 yıldır sadece yasak getiriyor, planlama yapmıyor" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7596757596750

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.