Kalıcı barış ve dostluk için kadın girişimi

'Türkiye-Yunanistan Barış İçin Kadın Girişimi Winpeace' adı altında silahlanmaya karşı bir araya gelen Türk ve Yunan kadınları iki ülkenin savunma harcamalarında kalıcı indirim istedi.

İSTANBUL - 'Türkiye-Yunanistan Barış İçin Kadın Girişimi Winpeace' adı altında silahlanmaya karşı bir araya gelen Türk ve Yunan kadınları iki ülkenin savunma harcamalarında kalıcı indirim istedi.
Kardak krizinden sonra Yunanistan ve Türkiye kadınları tarafından kurulan Winpeace, iki ülke arasındaki sorunların iki tarafın yararına, askeri tehdit-çatışma dışı yollarla çözülmesini hedefliyor.
Türk ve Yunan kadınlar, 21-22 Nisan tarihlerinde Sultanahmet'te bulunan Armada Otel'de toplandı. Toplantıların ardından basın toplantısı düzenleyen kadınların önerilerini gazeteci Zeynep Oral açıkladı. Öneriler arasında, ABD hükümetinin iki ülkenin silah alım kredisi borçlarını silmesi, savunma harcamaları ve askeri bütçelerin şeffaf ve demokratim denetime açık olması, iki ülke arasındaki sorunların hükümetlerce ele alındığı her toplantıda sivil toplum temsilcilerinin bulunması gibi öneriler yer alıyor.
Toplantıda Yunanlı kadınlar adına Yunanistan Dışişleri Bakanı Yorgo Papandreu'nun annesi Margarita Papandreu, silahlanma konusunda kadınların görüşlerinin yansıtılamadığını belirterek, "İki ülkenin kadınları olarak barış içinde bir dünya için çalışmalıyız. Kamuoyunun bilgilendirilmesi ve bilinçlendirilmesi gerekiyor." diye konuştu.


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Türkiye

  ,

  Yunanistan

  ,

  İstanbul