'Kalıcı' kalesi düştü

Bahçeli ve Akcan açtı
Düzce'de, Sallar Köyü'ndeki kalıcı konutların bulunduğu alanda yaptırılan 12 Kasım Anıt Parkı'nda yağmur yüzünden heyelan oluştu. MHP lideri Bahçeli ve Bayındırlık Bakanı Akcan'ın dört ay önce, kalıcıların teslimiyle birlikte açtığı parktaki 'deprem kalesi' ise duvarları çökerek harabeye döndü.
Valilik: Tekrar yapacağız
Düzce Valiliği yetkilileri, "Yağışlı havadan her yer olduğu gibi park da etkilendi. Duvarların yeniden yapılması için çalışma başlatacağız" dedi. Bolu'da da bir süre önce bitirilen Deprem Anıtı ve Müzesi, tavandaki çatlaklar ve su sızdıran tesisat yüzünden çürüğe ayrılmıştı.

DÜZCE - Bolu Valiliği ve belediyesince yaptırılan 'Deprem Anıtı ve Müzesi'nin bir ayda çürüğe çıkmasının ardından, Bayındırlık Bakanlığı'nın Düzce'de inşa ettiği 'deprem kalesi' de dört ayda hasar gördü. Düzce'nin Sallar Köyü'ndeki kalıcı konutların yanında yaptırılan 12 Kasım Anıt Parkı'nın zemininde yağmur heyelana neden olunca, parkta inşa edilen minyatür 'deprem kalesi'nin duvarları yıkıldı.
Düzce'deki 12 Kasım Anıt Parkı dört ay önce Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli ile Bayındırlık Bakanı Abdülkadir Akcan tarafından açılmıştı. Bayındırlık ve İskân Müdürlüğü yetkilileri, hasar gören minyatür kalenin onarılacağını açıkladı. Yetkililer, "Yağışlı havadan her yer gibi parkımız da etkilendi. Duvarların yeniden yapılması için çalışmayı hemen başlatacağız" dedi. Yapıldıktan bir ay sonra tavanında çatlaklar oluşan Deprem Müzesi de, içi kar sularıyla dolunca kapatılmıştı.
Ayasofya hâlâ ayakta
Deprem kalesi dört ay içinde hasara uğrarken,
yapımının üzerinden 1464 yıl geçen Ayasofya hâlâ sağlam. Bizans İmparatoru Justinien devrinde 532 senesinde yapımına başlanan Ayasofya, 537'de bitirildi.
İstanbul'un fethine kadar kilise olan Ayasofya, fetih günü Fatih Sultan Mehmet'in emriyle cami yapıldı.
Ayasofya, birçok büyük deprem gördü. Ayasofya, İstanbul'da büyük hasara ve binlerce kişinin ölümüne neden olan 7.6 büyüklüğündeki 1509 depremi dışında, büyüklüğü 7 altında olmayan 1719, 1766, 1894 depremlerinde de hasar görmesine karşın ayakta kaldı.
(dha, Radikal)