Kalıcıların her yanı dökülüyor

Bayındırlık ve İskân Bakanlığı
'Vurgun Operasyonu' ile çalkalanırken, deprem bölgesinde bakanlığın yaptırdığı kalıcı konutlardaki sorunlar, depremzedeleri canından bezdirdi.
Haber: MESUT ÇATAK / Arşivi

GÖLCÜK - Bayındırlık ve İskân Bakanlığı
'Vurgun Operasyonu' ile çalkalanırken, deprem bölgesinde bakanlığın yaptırdığı kalıcı konutlardaki sorunlar, depremzedeleri canından bezdirdi.
Gölcük'ün Saraylı Köyü'nde Batum İnşaat'ın yapımını üstlendiği 528 kalıcı konut tamamlanmadan, anahtarları depremzedelere teslim edildi. Evlerinin tamamlanmaması nedeniyle prefabrik konutlarda ve yakınlarının yanında kalan depremzedeler, müteahhit firma ve Bakan Koray Aydın'a tepki gösterdi. Evlerinin mutfak dolaplarının bitmediğini, banyo, tuvalet ve yer döşemelerinin gelişigüzel yapıldığını söyleyen Lütfü Yunak, Cengiz Öztürk ve Hatice Durak, eksikleri tamamlayabilmek için 1 ile 3 milyar lira arasında masraf yaptıklarını söyledi.
İşçilik ve malzeme kötü
Konutlardaki işçiliğin ve kullanılan malzemenin kötü olduğunu belirten depremzedeler şöyle yakındı:
"Konutların yapımını inşaat sektöründe yeterli olmayan bazı firmalar aldı. Yapımı tamamlanmayan konutların anahtarlarını bize verdiler. Konutların eksikliklerini bizler gideriyoruz. Bakan Koray Aydın, kalıcı konutların bulunduğu alanlarda adının verildiği parkların açılışını yapacağına, konutların eksikliklerini tamamlattırsın. Müteahhitlerin inşaat halinde bıraktıkları konutların çilesini bizler çekiyoruz."
Zamanında da teslim edilmedi
Marmara ve Düzce depremlerinin ardından, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı Kocaeli'nde 7 bin 522, Bolu'da 1734, Düzce'de 7 bin, Sakarya'da 3 bin 168, Yalova'da 5 bin 120 ve İstanbul'da 810 konut olmak üzere 25 bin 354 konutun yapımı için ihale açtı.
İhale sözleşmesine göre 30 Kasım konutları 2000'de teslim edilmesi gereken, ancak geçen ay tamamlandı. Sözleşmeye göre gecikmeden dolayı müteahhitlere her gün için öngörülen ceza ise uygulanmadı.