Kalın belliler dikkat

Dünyada ölüm nedenlerinin başında gelen kalp ve damar hastalıklarında en büyük risk faktörü bel çevresi kalınlığı. Ancak, Sanofi Aventis'in, 27 ülkedeki 11 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre...

İSTANBUL - Dünyada ölüm nedenlerinin başında gelen kalp ve damar hastalıklarında en büyük risk faktörü bel çevresi kalınlığı. Ancak, Sanofi Aventis'in, 27 ülkedeki 11 bin kişiyle yaptığı araştırmaya göre, abdominal obezite (bel çevresi şişmanlığı) ve kalp hastalığı arasındaki ilişki, Türkiye'deki doktorların sadece yüzde 53'ü, kamuoyunun da yüzde 29'u tarafından biliniyor. Risk altındakilerin sadece 38'i abdominal obezitenin kalp hastalıklarına neden olacağını biliyor.
Türkiye'de toplumun yüzde 65'i sağlıklı kilosunu tartı kullanarak öğreniyor. Bel çevresini ölçerek bunu anlamaya çalışanların oranı yüzde 1. Araştırmada 'Bel çevrenizi biliyor musunuz?' sorusuna erkeklerin yüzde 79'u, kadınların ise yüzde 74'ü 'hayır' karşılığını verdi. Erkek hekimlerin yüzde 44'ü, kadın hekimlerin yüzde 20'si bel çevresi kalınlığını bilmiyor.
İdeal bel çevresi kalınlığı ülkeden ülkeye farklılık gösteriyor. Türkiye'de bel çevresi kalınlığının erkekler için maksimim 96, kadınlar için ise 80 cm. olması gerekiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7579707579700

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.