Kalkan, Erdoğan'ı suçlayarak istifa etti

Kalkan, Erdoğan'ı suçlayarak istifa etti
Kalkan, Erdoğan'ı suçlayarak istifa etti

AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, dün partisinden istifa etti. Kalkan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın devlet imkanlarıyla açılış adı altında yaptığı siyasi toplantılarda, şimdiye kadar görülmedik biçimde hukuku, hukukun kurumlarını açıktan hedef aldığını söyleyerek, “Bu sadece Türkiye tarihinde değil, medeni dünyada görülmemiş bir hukuk skandalıdır” dedi.
Kalkan, dün TBMM’de düzenlediği basın toplantısında istifasını resmen açıkladı. “Başbakan partiyi kendi çiftliği gibi görüyor” diyen Kalkan, görevine bağımsız olarak devam edeceğini söyledi. Kalkan, şunları söyledi: “27 Nisan muhtırasında takındığımız tavır sonrası sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın ısrarlı daveti sonucu Adalet ve Kalkınma Partisi ’ne 29 Mayıs 2007 tarihinde katıldım. Çünkü, hükümet bu müdahale karşısında demokrasiye savunan bir direnç göstermişti. Ancak, geçen yaz İstanbul Gezi olayları sırasında hükümetin ve parti yönetiminin sergilediği ölçüsüz ve acımasız tutumu ve giderek otoriterleşen uygulamaları karşısında düşünce ve eleştirilerimi iletmek için randevu taleplerime de olumlu yanıt alamadım.” 

‘Hukuk skandalı’ 

‘Rüşvet ve yolsuzluk’ operasyonu sonrası yaşananlara da değinen Kalkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Son olarak 17 Aralık 2013’te başlayan operasyonda, yolsuzluk, ihaleye fesat karıştırmak ve rüşvet gibi iddiaların yargı erkinin önünü kesmek, hukuku açıkça katletmek suretiyle örtbas edilmek istendiğine ilişkin güçlü bir izlenim edindim. Bu tavır ve davranışlara, milletvekili olmamın ötesinde bir hukukçu olarak karşı çıktım.”