Kalkolitik balıkçılar

Aksaray'da, Kalkolitik Çağ'dan kalma 8 bin yıllık köyün bulunduğu Güvercinkayası Höyüğü turistlerin gözdesi. Müze Müdürü Yücel Kiper mutlu: "Kazılar 1996'da başladı, 100'den fazla eser çıktı. Çalışmalar bir yıl içinde bitecek."

AKSARAY - Kalkolitik Çağ'dan kalma 8 bin yıllık küçük bir balıkçı köyünün bulunduğu Aksaray'ın Gülağaç ilçesine bağlı Güvercinkayası Höyüğü, turistlerin gözdesi oldu. Aksaray Müze Müdürü Yücel Kiper, bölgede 1996 yılında başlayan kazı çalışmalarında, bugüne kadar 100'ün üzerinde müzelik eser bulunduğunu söyledi. Müze müdürü Kiper, şu bilgileri verdi:
"Kalkolitik ve Neolitik çağlarda, yakınlarında göletlerin bulunduğu bölgede yaklaşık 8 bin yıl önce yaşayanlar genellikle balıkçılıkla uğraşmış. Balıkçılığa ilişkin kemikten yapılmış kesici ve delici aletlerle bunların pişirildiği malzemeler bulundu. Seramik eşyalara bile rastlandı. Tepe üzerine kurulmuş küçük bir yerleşim birimi olan bölgede, yaşanan odaları birbirine bağlayan koridorlar halinde dar sokaklar ortaya çıktı.
Güvercinkayası'ndaki buluntular Çatalhöyük ve Aşıklıhöyük'teki buluntularla zaman zaman paralellik gösteriyor. Kazı çalışmaları 1 Ağustos'ta yeniden başlayacak. Çalışmaların bu yıl tamamlanması planlanıyor, ancak ulaşılacak yeni bulgulara göre kazı çalışmaları uzatılabilecek. Elde edilen buluntular henüz tam aydınlatılmamış İç Anadolu Bölgesi'nin Kalkolitik dönemini gün ışığına çıkarmamızı sağlayacak."


    http://www.radikal.com.tr/7534407534400

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.