Kalpazanlık çağ atlamış!

İstanbul'da ortaya çıkartılan iki sahte para matbaasında 3 milyon 447 bin sahte dolar, 169 bin sahte YTL ve 152 bin sahte avro ele geçirildi. Ele geçirilen sahte paralar morötesi ışınlardan bile başarıyla geçiyor.

ANKARA - İstanbul'da ortaya çıkartılan iki sahte para matbaasında 3 milyon 447 bin sahte dolar, 169 bin sahte YTL ve 152 bin sahte avro ele geçirildi. Ele geçirilen sahte paralar morötesi ışınlardan bile başarıyla geçiyor.
Ankara Kaçakçılık ve Organize Suçlar Şube Müdürlüğü'ne bağlı Mali Büro Amirliği, bir taksiciye verilen sahte 100 YTL'nin izini sürerek son yılların en büyük sahte para operasyonunu gerçekleştirdi. 'Taksi' adı verilen operasyonda, üç kişi, 59 adet sahte 100 YTL, 11 adet sahte 200 avro ve bir adet sahte 500 avro ile Ankara'da yakalandı. Sanıkların sahte paraları piyasaya sürmek üzere İstanbul'dan Ankara'ya geldiklerini belirleyen mali polis, operasyonu İstanbul'a kaydırdı. İstanbul Mali Şube Müdürlüğü'yle birlikte yapılan operasyonlarda ise sahte para basan iki ayrı matbaa depo ortaya çıkartıldı. 11 kişi tutuklandı.
Matbaalarda sahte para basımında kullanılan iki baskı makinesi, bir para kesme makinesi, bir şerit burma makinesi, metal rulolar, para kalıpları, şablonlar, klişeler emniyet şeridi kalıpları, numaratör, filigram, holigram ve banknot filmleri ile bir 7.65 mm çapında tabanca, dört kuru sıkıdan bozma tabanca bulundu.
Matbaalarda ayrıca toplam 3 milyon 47 bin 900 ABD Doları, 152 bin avro ve 169 bin 540 YTL sahte para ele geçirildi.
Bir yıldır 'çalışıyorlar'
Gözaltına alınan kalpazanların, yaklaşık bir yıldır sahte para basarak piyasaya sürdükleri, günlük ortalama 100 bin sahte ABD Doları basarak ülke geneline dağıttıkları bildirildi. Ele geçirilen sahte YTL'lerin baskı kalitesinin gerçeğine çok yakın olduğu kaydedildi. Kalpazanların YTL'lere yerleştirilen güvenlik önlemlerini de başarıyla taklit ettikleri, ele geçen YTL'lerin morötesi ışınlardan bile başarıyla geçtiği ifade edildi.
Gözaltına alınan 17 zanlı, dün adliyeye sevk edildi. Bu arada Zanlıların, iddia edildiği gibi PKK'yla herhangi bir bağlantılarının saptanamadığı öğrenildi.


    http://www.radikal.com.tr/7655487655480

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.