Kalpler erken tekliyor

Türkiye'de kalp krizi geçirme yaşının, özellikle sigara sonucu Avrupalılar'dan 10 yaş erken olduğu saptandı.

İSTANBUL - Türkiye'de kalp krizi geçirme yaşının, özellikle sigara sonucu Avrupalılar'dan 10 yaş erken olduğu saptandı.
Kalp cerrahlarının oluşturduğu Miyokard
İnfarktüsü Kulübü'nün, hastanelerin acil servisinde kalp krizi tanısı konulan hastalar üzerinde yaptığı ve bir yıl süren
'Türkiye Akut Miyokard İnfarktüsü' (TÜMAR) başlıklı araştırmanın sonuçları, sigaranın zararlarını bir kez daha ortaya koydu.
3 bin 358 hasta incelendi
Araştırma, Türkiye genelindeki 52 merkezin acil servislerine kalp problemiyle başvuran, yüzde 80'ini erkeklerin oluşturduğu 3 bin 358 hastayı kapsadı.
Kalp krizi tanısı konulanların yaş ortalamasının erkeklerde 56, kadınlarda 64 olduğunu söyleyen İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Zeki Öngen, araştırmayla ilgili olarak şu bilgileri verdi:
Batı'da 70 yaşını buluyor
"Yaptığımız araştırmaya göre hastaların büyük çoğunluğu 65 yaşın altında, ki Batılı ülkelere göre bunlar çok genç bir grup. Avrupa ülkelerinde kalp krizi geçirme yaşı erkeklerde genelde 60-65, kadınlarda 70'lere yakın. Bizde ise erkeklerde 50'li yaşlarda, kadınlarda ise 60'lı yaşların başında meydana geliyor. Yani insanlarımız, kalp krizini Batılı insanlara göre 10'ar yaş daha genç geçiriyor.
Aynı araştırmanın sonucunda, kalp krizi geçiren hastaların yarıdan fazlasının sigara içtiği belirlendi. Oysa Batılı ülkelerde hastaların tiryakilik oranı bu kadar yüksek değil. Genel olarak sigara, bilinen kalp krizi riskleri arasında ilk altı içerisindedir. Bizde kalp krizinin genç yaşta olmasını belirleyen etkenlerden en önemlisi sigara."
Dört yılda temizlenmek mümkün
Prof. Dr. Zeki Öngen, kalbin düşmanı olan bu zararlı alışkanlığından kurtulan kişinin, dört yıl sonra kalp-damar sağlığı
açısından hiç kullanmamış insanın durumuna geldiğini de sözlerine ekledi.