Kameralı bölücülük!

Şırnak'ın İdil ilçesinde, PKK'nın yayın organı Medya TV'nin spikerlerini taklit ederek kameraya kaydeden iki genç, tutuklandı.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Şırnak'ın İdil ilçesinde, PKK'nın yayın organı Medya TV'nin spikerlerini taklit ederek kameraya kaydeden iki genç, tutuklandı. Askerlerin, askeri alanları
kaydettiklerinden şüphelenerek polise haber vermesi üzerine gözaltına alınan Süryani asıllı 27 yaşındaki İbrahim Konutgan ile arkadaşı 18 yaşındaki Bilal Güleç, 'örgüt propagandası' ve 'askeri alanların çekimini yapmak' suçlamasıyla tutuklanarak, İdil Cezaevi'ne konuldu.
Geçen cuma günü Şırnak 2. Hudut Taburu bitişiğindeki Meryemana Kilisesi'ne giden Konutgan ve Güleç, taklitler yapıp ellerindeki kamerayla birbirlerini kaydetmeye başladı. Kilisenin bahçesinde de yapılan çekimler sırasında gençleri görerek taburun görüntülerini kaydettiklerinden şüphelenen askerler polise haber verdi.
Kasetlere el konuldu
Jandarmanın ihbarı üzerine polis gençleri gözaltına aldı, çekim yaptıkları kamera ve kasede de el koydu. Kasetlerin Emniyet'te yapılan incelemesinde, Bilal Güleç'in kendini Medya TV spikeri olarak tanıtıp,
"Çatışmalarda 12 asker öldü. Gerillalarda sıyrık yok" diye konuştuğu; İbrahim Konutgan'ın ise Daryul Umur Kilisesi'nde mum yakarken, "Bu mumları Avrupa'daki tüm halkımızın Mezopotamya'ya dönmesi için yakıyorum" dediği görüldü. İki genç, ertesi gün İdil Cumhuriyet Savcılığı'na sevk edildi.
'Sadece bir şakaydı'
Nöbetçi mahkemeye sevk edilen gençler, ifadelerinde birbirlerine şaka yaptıklarını ve başka bir amaçları olmadığını söyledi, ancak tutuklanmaktan kurtulamadı. Konutgan ve Güleç'in yargılanmalarına önümüzdeki günlerde Diyarbakır DGM'de başlanacak.
Sanıkların avukatı Kemal Ayyıldız, gençlerin tutuklanmasına neden olan kasetteki görüntülerin suç teşkil etmediğini ifade ederek şöyle konuştu:
"Görüntüleri izleyen birisi bunun bir
oyun olduğunu anlar. Yapılan çekimlerde
ideolojik hiçbir yan yok ve tamamen şaka yapılıyor. Kasetteki görüntüler ağırlıklı
olarak Midyat ve İdil'deki tarihi ve turistik yerlerin görüntüleri. Sadece Meryemana Kilisesi'nde yapılan çekimlerde tabur görünüyor. Ama orası da zaten kiliseye bitişik olduğu için geniş yapılan çekimlerde görüntüye girmiş" diye konuştu.
Avukat Ayyıldız, daha önceden herhangi bir suç işlemeyen müvekkillerinin serbest kalacağını umduğunu söyledi.