Kameramanların işi zor

Milyonlarca insanı ekran başına bağlayan televizyonlarda yayımlanan görüntüleri çeken kameramanların, büyük sağlık riskleri ile karşı karşıya olduğu belirtildi.

ANKARA - Milyonlarca insanı ekran başına bağlayan televizyonlarda yayımlanan görüntüleri çeken kameramanların, büyük sağlık riskleri ile karşı karşıya olduğu belirtildi. 25 kg ağırlığındaki kameraların neden olduğu iskelet ve kas hastalıklarıyla boğuşan kameramanlar, işlerini yaparken şiddet olaylarının da tehdidi altında.
Profesyonel Haber Kameramanları Derneği (PHKD) ile Ankara Güven Hastanesi, kamera ve kamera malzemelerinden kaynaklanan kas ve iskelet hastalıkları konusunda seminer düzenledi. Kameramanların karşılaştıkları zorlukları anlatan bir sinevizyon gösterisiyle başlayan seminerde konuşan PHKD Başkanı Ergahi Gülbitti, az maaşla zor koşullarda çalıştıklarını söyledi. Gazi Üniversitesi'nin 2000 yılında kameramanlara yönelik olarak yaptığı bir araştırmaya göre, Avrupa'daki meslektaşlarına göre iki kat fazla çalıştıklarını belirten Gülbitti, "Şiddete maruz kalıyoruz, sağlık sorunları yaşıyoruz" dedi.
Risk altındalar
Güven Hastanesi uzman hekimi Dr. Ferah Uçkan boyun, omuz ve sırt rahatsızlıkları konusunda bilgiler verdi. Uçkan, toplam 25 kilogram bir ağırlıkla günde 10-11 saat çalışan kameramanlarda bu rahatsızlıklara ilişkin risk faktörlerinin çoğunun bulunduğunu belirtti.


    http://www.radikal.com.tr/7377767377760

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.