@ismailsaymaz

Kameraya göre polisten dayak yediler, savcıya göre polisi fena dövdüler!

Kameraya göre polisten dayak yediler, savcıya göre polisi fena dövdüler!
Kameraya göre polisten dayak yediler, savcıya göre polisi fena dövdüler!
Adana Adliyesi'nde polis tarafından dövüldüğü görüntülenen ancak tutuklanan Rençber ailesinin üç ferdi için iddianame hazırlandı. İddianamede görüntülerde olmadığı halde aile fertlerinin nara atarak mahkeme duvarlarına, sandalyelere ve polise yumruk, tekme ve süpürge sapıyla vurdukları ve küfrettikleri belirtiliyor
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Adana’da annelerinin öldüğü trafik kazasının duruşması için geldikleri adliyede polislerce dövülüp ardından tutuklanan Rençber ailesinin üç ferdi ile bir yakınları hakkında “polise direnme ve hakaret” suçundan dava açıldı. Adliyenin kamera kayıtlarında böyle bir görüntü bulunmadığı halde iddianamede,  “taşkınlık yapıp nara atarak mahkeme duvarlarına, sandalyelere ve polise yumruk, tekme ve süpürge sapıyla vurdukları ve küfrettikleri” iddia edildi. Avukatları Esem Yeğit ise görüntülerde, tutuklu Mustafa Rençber’i dövdükleri görülen polislerin açığa alınması için İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. 

Adana’da, 4 Mayıs’ta aracıyla seyir halinde olan Ferhat Dal direksiyon hakimiyetini kaybedip ahşap kulübeye çarpmış; Remziye Rençber ölmüştü. Bunun üzerine Dal hakkında “taksirle ölüme ve yaralanmaya neden olma” suçundan Adana 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açılmıştı. 6 Ağustos’ta görülen ilk duruşmada, adliyenin dört ayrı güvenlik kamerası kaydına göre, Rençber Ailesi polisler tarafından tekme, yumruk ve coplarla dövülmüştü. Ardından gözaltına alınan Mustafa Rençber, oğlu Orhan ve kardeşi Ahmet ile arkadaşı Ali Kartal “polise etkin direnme ve hakaret” suçundan Adana 6. Sulh Ceza Mahkemesi’nde sevk edildi. Ahmet Rençber’i tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakırken, diğerleri tutuklanmıştı. Tutuklama gerekçesi olarak, Rençler Ailesi’nin dayak yeme görüntüleri ile “Olayın meydana geldiği yerin yargı faaliyetinin yürütüldüğü adliye binası içerisi olması ve bu nedenle toplumda oluşan olumsuz etki” gösterilmişti.

GÖRÜNTÜLERDE YOK AMA…

Ardından da Mustafa ve Ahmet Rençber kardeşler ile Mustafa’nın oğlu Orhan Reçber ve arkadaşı Ali Kartal hakkında “görevli memura mukavemet ve hakaret” suçlarından dava açıldı. Kamera kayıtlarında böyle bir görüntü olmadığı halde iddianamede, şüphelilerin adliyede “taşkınlık yapıp orada nara atıp bağırarak mahkeme duvarlarında yumrukla vurup sandalyelere yumruk ve tekme atarak gürültü çıkardıkları” iddia edildi. Kendilerini dışarıya çıkarmak isteyen üç polise tekme, yumruk ve süpürge sapıyla vurdukları, “Sizin bayrağınızı, toprağınızı, verdiğiniz adaleti sinkaf ederim. Sizin gibi faşist polisleri sinkaf ederim, tek tek hesabınızı göreceğim” dediği ileri sürüldü. Görüntülerde Mustafa Rençber’in kimseye direnmediği halde dövüldüğü ve tomografi çektirmek zorunda kaldığı ve polisin görüntü tutanağında bundan söz edildiği halde, iddianamede bu bilgiye yer verilmedi. Adana 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşması, 1 Ekim 2015’te görülecek. Sanıkların tahliye talebi reddedildi. Bu arada ailenin avukatı Esem Yeğit, şikayetçi üç polis hakkında İçişleri Bakanlığı’na başvurdu. Rençber Ailesi’nin polisler tarafından dövüldüğünü, Mustafa Rençber’in tomografi çektirdiğini, dayak atan polislerin tespit edilip soruşturulmasını istedi.