Kamerayla denetim hak ihlali

Kamerayla denetim hak ihlali
Kamerayla denetim hak ihlali
Konya Ticaret Odası'nda çalışan 5 kişi sağlıksız bir odada çalıştıkları ve kamerayla izlendikleri gerekçesiyle başvuruda bulundu. İnsan Hakları Kurulu hak verdi


Mehmet Kayhan YILDIZ

KONYA Ticaret Odası’nda çalışan 5 personelin, görev yaptıkları odanın küçük, penceresiz ve 3 kamera ile sürekli izlendiği şikayeti ile Konya Valiliği İnsan Hakları Kurulu’na yaptığı başvuruyu inceleyen Kurul, Oda'nın ‘İnsan Hakkı İhlali’ yaptığına karar verdi.
Konya Ticaret Odası’nda iddiaya göre, 2004 yılında oda yönetimi tarafından kadrolu olarak çalışan 34 personele, 4857 sayılı kanun kapsamında sözleşmeli çalışmaları için dilekçe vermeleri gerektiği söylendi. Yönetimin bu duyrusunun ardından ilk olarak 2 kişi sözleşmeli kadroya geçti. Sözleşmeli kadroya geçmeyen 32 kişiden 17’si, Mayıs 2008’de Konya Ticaret Odası Başkanı Hüseyin Üzülmez ve yönetim kurulu üyelerinin kendilerine ‘tehdit ve hakaret’ ettiği iddiası ile Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunun ardından odanın merkez binasında görev yapan 17 kişi, Aykent Mesleki Eğitim Servisi’ne, Tekstil Pazarı ve şehirden yaklaşık 20 kilometre uzaklıktaki TÜYAP Fuarında açılan yeni birimlerde görevlendirildi. Yaklaşık 10 ay boyunca bu birimlerde görev yapan personelden 11’i Konya Ticaret Odası’nın 11 ilçede açtığı temsilciliklere tayin edildi.


‘İNSAN HAKKI İHLALİ’

Bu arada TÜYAP Fuarı’nda görev yapan 5 kişi, çalıştıkları odanın yaklaşık 35 metrekare, penceresiz ve 3 kamera ile sürekli izlendiği iddiasıyla Konya Valiliği İnsan Hakları Kurulu’na şikayette bulundu. Vali Yardımcısı Kemal Karadağ başkanlığında toplanan 20 kişilik komisyon, sözkonusu çalışma yerinin 30- 40 metrekare civarında, penceresiz ve üç tarafında kamera sistemi bulunduğunu belirledi. Odada yan yana dizilmiş birkaç masa ve bir iki sandalye bulunduğunu, odanın depo olarak kullanılan bir oda olduğunu da saptadı. Kurul, ‘İşyerinde kamera uygulaması, yapılan denetim yeri açısından gereksizdir’ hukmüne vardı.
Kurul bu saptamaların, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 8’inci maddesindeki ‘özel hayatın gizliliği’ ve 14’üncü maddesindeki ‘ayrımcılık’ ile ilgili maddeye aykırı olduğunu, bu nedenle de ‘İnsan Hakları İhlali’ olduğuna karar verdi.
Şikayetçi personel, İnsan Hakları Kurulu’nun 4 Kasım 2009 aldığı bu karanın ardından, haklarını aramaya ve yasal işlemleri sürdürmeye devam edeceklerini söyledi. (dha)