Kamp Armen'de yıkım!

Kamp Armen'de yıkım!
Kamp Armen'de yıkım!
Bir dönem yetim Ermeni çocuklara yuva olmuş Tuzla'daki Kamp Armen yıkılmaya başlandı. Yıkım, haberi duyanların müdahalesiyle şimdilik durduruldu. 

RADİKAL - Kamp Armen'e sabah giren makineleri yıkıma başladı. HDP Milletvekili Adayı Garo Paylan'ın verdiği bilgiye göre, binanın bir bölümü yıkılmış halde, ancak büyük kısmı hala ayakta. Paylan şu bilgileri paylaştı: “Yıkım başlamıştı, bir araya gelerek durdurduk. Ancak şimdi polis çağrılacak ve polis zoruyla bizi atmaya çalışacaklar. Fakat giderek daha fazla insan toplanıyor, direneceğiz. Çocuk emeğinin bir kez daha gasp edilmesine izin vermemeye çalışıyoruz. Burası bizim için bir hafıza merkezi. 1500 çocuğun kamp yaptığı, birbirinin kültürünü öğrendiği bir yer. Bir kez daha yok edilmemesi için mücadele ediyoruz.”

Kamp Armen Ermeni toplumunun devlet tarafından el konan mülklerinden biriydi. Kamp Armen 1983’te kapatılmış, daha sonra üçüncü kişilere satılarak birkaç kez el değiştirmişti. Aralarında Hrant Dink ’in de olduğu yetim Ermeni çocuklarının yetiştiği kampın yerine villalar yapılmak istendiği, bu nedenle yıkılacağı bilgisi üzerine yıkımı engellemek için kampanya başlatılmıştı. (Bianet/Yüce Yöney)