Kampus önünde açlık grevi yapan öğrencilere saldırı

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde (KTÜ), öğrenciler hakkında yürütülen soruşturmalar ve uzaklaştırma cezalarını protesto etmek amacıyla önceki gün açlık grevine başlayan 6 öğrenci ile onlara destek vermek amacıyla yanlarında bulunan 9 öğrenci dün gece 30 kişilik bir grubun saldırısına uğradı. 3 öğrenci çeşitli yerlerinden yaralandı. Öğrenciler, saldırganlardan şikayetçi oldu.Olay KTÜ Kanuni Kampusu A Kapısı önünde dün gece saat 22.15 sıralarında meydana geldi. KTÜ’de öğrencilere yönelik açılan soruşturmaları ve uzaklaştırma cezalarını protesto etmek amacıyla 10 Haziran’da açlık grevine başlayan KTÜ Öğrenci Kollektifi’ne bağlı 6 öğrenci ile onlara destek vermek amacıyla yanlarında bulunan 9 öğrenciye, kimliği belirsiz yaklaşık 30 kişilik bir grubun saldırdığı ileri sürüldü. Gruptakilerin önce sözlü tacizde bulunduğunu ileri süren açlık grevi yapan öğrencilerden Koray Karadağ, “Bize ‘Açlıktan ölmediniz mi? Size hamburger ısmarlayalım. Biz de yatacağız burada, başvuru formunu verin’ gibi sözlü tacizde bulundular ve küfür ettiler. Ancak, biz ortam gerilmesin diye cevap vermedik. Fakat daha sonra Kalkınma Mahallesi’nden 30 kişilik bir grupla yanımıza geldiler. Biz göndermeye çalıştık, fakat gitmediler. KTÜ Güvenlik görevlileri o sırada hiç müdahale etmedi. Burada 3-4 dakika sözlü olarak tartışmamıza rağmen, jandarmaya haber vermediler. Daha sonra kavga çıktı. Bize vurmaya başladılar. Biz de kendimizi koruduk. O sırada üç arkadaşımız çeşitli yerlerinden yaralandı. Jandarma ekipleri de olaydan sonra müdahale etti” dedi.

GÖREVLİLER LEVHALARI KORUDU
KTÜ güvenlik görevlilerinin kavgayı ayırmak yerine okulun levhalarını korumaya çalıştığını ileri süren Karadağ, “Saldıranlar okulun levhalarını üzerimize attılar, ancak güvenlik, bizi korumak yerine ‘Levhaları atmayın onlar devlet malı’ diye levhaları korumaya çalıştı. Konuyla ilgili jandarma tarafından tutanak tutuldu. Güvenlik kamerasına bakıldı. Oradan biz de birkaç kişiyi teşhis edebildik ve şikayetçi olduk” diye konuştu. Karadağ, açlık grevinin başladığı günden beri, üniversite yönetiminin kendilerini hiç muhatap almadığını da sözlerine ekledi.
Olayda ayağına taş gelmesi sonucu yaralanan açlık grevindeki öğrencilerden Cengiz Tütüncü (22) KTÜ Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi’nde ayakta tedavi gördükten sonra taburcu edilirken, açlık grevindeki öğrencilere destek veren Mehmet Öztürk (24) elinden, Hasan Ulusoy (24) ise çenesinden yaralandı. Ulusoy’un çenesinin kırıldığı ve KTÜ Tıp Fakültesi’nde tedavi altına alındığı öğrenildi.
KTÜ yönetimiyle öğrenciler arasındaki ilk gerginlik 8 Mart Dünya Kadınlar Günü öncesinde yaşanmıştı. Öğrenci Kollektifi grubu üyeleri, kendilerine etkinlik düzenlemek için salon vermeyen KTÜ yönetimini protesto etmek amacıyla, Rektörlük binası önünde oturma eylemine başlamıştı. Oturma eylemi sürerken Rektörlüğü ziyarete gelen İngiltere Büyükelçisi Nick Baird’i protesto eden öğrencilerden 15’i okuldan uzaklaştırma cezası almıştı. Bunun üzerine KTÜ Öğrenci Kollektifi mensubu 6 öğrenci, soruşturmaların durdurulması ve cezaların geri alınması için 10 Haziran 2009 tarihinde KTÜ Kanuni Kampüsü A Kapısı önünde açlık grevine başlamış, 15 öğrenci de, Bölge İdare Mahkemesi’ne verilen cezalarla ilgili yürütmeyi durdurma davası açmıştı.

AÇLIK GREVİ YAPAN ÖĞRENCİLERE DESTEK

Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde 3 gün önce açlık grevine başlayan ve dün gece bir grubun saldırısına uğrayan öğrencilere arkadaşlarından destek geldi. Yaklaşık 50 öğrenci, arkadaşlarına destek için bir günlük açlık grevine başladı.
Eylem öncesinde KTÜ Öğrenci Kollektifi grubu adına konuşan Zübeyde Makar, “Açlık grevi sürdürülürken, mahalle kabadayıları, arkadaşlarımızın eylem alanlarına geldiler ve saldırıda bulundular. Özel güvenlik birimleri arkadaşlarımıza saldırı esnasında müdahelede bulunmadılar. Final sınavları yaklaşıyor ancak 17 arkadaşımız sınavlarına giremeyecek. Çünkü cezalılar. Verilen cezalar 1 ay gibi gözükse de final sınavlarına giremeyeceklerinden dolayı 1 dönem cezalı duruma düşmüş olacaklar. Cezaların geri çekilmesini istiyoruz” dedi.
Daha sonra, öğrenciler KTÜ Rektörlüğü önünden ıslıklar ve sloganlarla, açlık grevinin yapıldığı KTÜ Kanuni Kampüsü A Kapısı önüne yürüdü. Yürüyüşe bazı sendika temsilcileri de destek verdi.
Öte yandan, dün gece açlık grevinde bulunanlara saldırdığı iddia edilen gruptan kimliği tespit edilen 8 kişi jandarma tarafından gözaltına alında. Şüpheliler, ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.(dha)