Kampüste gün boyu çatışma

Kampüste gün boyu çatışma
Kampüste gün boyu çatışma
Dicle Üniversitesi'nde biri ağır 4 öğrenci yaralandı. Öğrenciler BDP'lilerin görüşmeleri sonucu belediye otobüsleriyle kampüsten çıkarıldı.

Dicle Üniversitesi’nde Kutlu Doğum Haftası bildirisi dağıtmak isteyen bir grupla ‘Yurtsever Gençlik’ üyesi öğrenciler arasında 8 Nisan Pazartesi günü başlayan olaylar dün de bıçaklı, taşlı ve sopalı kavgayla sürdü. Yaralanan 4 öğrenci, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılıp tedavi altına alındı. Doktorlar, yaralılardan birinin hayati tehlikesinin bulunduğunu söyledi. Üniversitede olayların ilk gününde 1’i polis 4 kişi yaralanmış, 2’nci gün okulda namaz kılıp Kutlu Doğum Haftası konferansı düzenleyen grubun bulunduğu salona gitmek isteyen karşıt gruptan öğrenciler polis helikopterleri, gaz bombaları ve tazyikli suyla dağıtılmıştı. 

Eğitime 3 gün ara
Dicle Üniversitesi Senatosu dünkü olayların ardından üniversitede 10-13 Nisan tarihleri arasında eğitime 3 gün ara verdi. Dicle Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ayşegül Jale Saraç tarafından yapılan açıklamada da, “Üniversitemizde, son iki-üç gün içerisinde ülkemizin içinde bulunduğu çözüm sürecini akamete uğratmak isteyen kesimlerce sıkıntı ve gerginliklere yol açacak eylemler düzenlenmektedir. Burada bir yönetim var ve bu yönetimde herkese eşit mesafededir. Birisi ben buranın hakimiyim, burada ben buna izin verirsem yapılır şeyine giremez. Böyle bir otorite olamaz. Burada da aynı şey söz konusu. Olayların seyri tüm yönetim kadromuz tarafından yakından takip edilmekte olup, gerekli önlemler alınmaktadır. Öğrencilerimizin sağduyulu davranıp, tahriklere kapılmaması önem arz etmektedir” ifadelerine yer verildi. 

Vali: Provokasyon
Eğitime ara verildiği açıklamasından önce, 3 öğrencinin yaralandığı haberi üzerine, sabah saatlerinde sağ görüşlü öğrenciler Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi önünde, sol görüşlü öğrenciler Fen Edebiyat Fakültesi önünde toplandı. Yürüyüş yapmak isteyen öğrencilerle polis arasında gün boyu arbede ve kovalama yaşandı. Yaklaşık 50 öğrenci gözaltına alındı. Fen Edebiyat Fakültesi bahçesinde iki şüpheli çanta bomba uzmanı ekipler tarafından fünye ile patlatıldı. Çantaların içinden öğrencilere ait ders kitapları çıktı. Öğle saatlerinden itibaren kampüs kapatıldı. Hastalar dışında içeriye hiç kimes alınmazken, öğrenci aileleri kampüs girişine gelerek bekledi.
Üniversitedeki bıçaklı kavgada 4 öğrencinin yaralandığını açıklayan Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, ‘çözüm süreci’ne dikkat çekerek sağduyulu olunması çağrısı yaptı. Olayların provokatif amaçlı olduğunu belirten Vali Toprak, “Onun için her bir dinamik, etki alanındaki kişilere, kimselere, öğrencilere güzellikleri, sükuneti, sakin olmayı telkin etmelidir. Bugün bu ortaklaşa sağduyuyu, güzelliği, güzel sözleri söylememiz gereken bir gündür” dedi.
 

Demirtaş Twitter hesabından uyardı: Dikkat!

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ‘Twitter hesabından halkın Dicle Üniversitesi’ne davet edildiği söylentileri’ üzerine dün önce yine twitter hesabından bir açıklama yaptı. Demirtaş, “Diyarbakır halkını Dicle Üniversitesi’ne davet etmiş değiliz. Yetkili arkadaşlarımızın dışındaki hiç bir çağrıya uyulmamasını rica ediyorum. Bilinmeyen hesaplardan iki taraf adına yapılan hiçbir çağrının dikkate alınmamasını özellikle rica ediyorum” dedi. Demirtaş, daha sonra milletvekilleri Aysel Tuğluk, Ayla Akat, Nursel Aydoğan, BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, İl Başkanı Zübeyde Zümrüt ile kampusa geldi. Akat ile Aydoğan önce öğrenciler sonra Güvenlik Şube Müdürü Süleyman Hançerli ile görüşme yaptı ve 400 öğrenci milletvekilleri eşliğinde belediye otobüslerine bindirilerek konvoy halinde BDP İl Başkanlığı’na getirildi.