Kamu çalışanları bordro yaktı

Kamu çalışanları bordro yaktı
Kamu çalışanları bordro yaktı
Türk Büro Sen Antalya Şubesi üyeleri, Defterdarlık önünde yaptığı eylemle hükümetin zamlarını protesto etti

ANTALYA - ’Bordro yakma eylemi’ de yapan Büro-Sen üyeleri doğalgaz, elektrik, motorine yapılan zamların yanında aylık ücretlerine yapılan zammın adaletsizliğine dikkat çekti.

Sayıları 50’yi bulan Türk Büro-Sen üyesi bir grup, saat 11.00 sıralarında Antalya Defterdarlığı önünde toplandı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Büro-Sen Antalya Şube Başkanı Nuri Ünal, Anayasa ’da yer alan sosyal devlet ilkesinin zamlarla çiğnendiğini söyledi.

‘ZAMLARIN KIŞ GÜNÜNDE VAHİM BİR TABLO OLUŞTURDUĞU AÇIK’

2012 yılında doğalgaza yüzde 29.3, elektriğe yüzde 20, mazota yüzde 13.5, benzine yüzde 12, kömüre yüzde 13 zam yapıldığını söyleyen Ünal, şöyle dedi:

"Zamların kış gününde vahim bir tablo oluşturduğu açıktır. Bu vahim tabloya rağmen Kamu Görevlileri Hakem Kurulu’nun vermiş olduğu zam oranı 2013 yılının ilk altı ayı için yüzde 3, ikinci altı ayı için de yüzde 3’dür. Kamuya hak olarak görülen bu rakama toplu sözleşmede yetkiliyiz diyen malum sendikalar, konfederasyon ve temsilcisi sessiz kalmış, boynu bükük izlemiştir."

Nuri Ünal’ın konuşmasının ardından ellerindeki bordroları yakan eylemciler, hükümeti alkışlarla protesto ettikten sonra dağıldı.(dha/Ömer Erdem)


  ETİKETLER:

  Antalya

  ,

  Anayasa

  ,

  zam

  ,

  Kamu

  ,

  Protesto

  ,

  elektrik

  ,

  kış

  ,

  hakem

  ,

  sosyal