Kamu çalışanlarına DHKP-C operasyonu: 167 gözaltı

Kamu çalışanlarına DHKP-C operasyonu: 167 gözaltı
Kamu çalışanlarına DHKP-C operasyonu: 167 gözaltı
DHKP-C'ye yönelik yeni bir operasyon kapsamında, önemli bir bölümü kamu çalışanı olan çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler için 4 gün süre alındığı ve cuma günü adliye'ye çıkarılacakları öğrenildi.

 ‘DHKP-C örgütüyle bağlantılı oldukları’ iddiasıyla, önemli bir bölümü kamu görevlisi ve KESK üye ya da yöneticisi olan 167 kişinin gözaltına alındığı Ankara merkezli operasyonda, İstanbul ’da da 54 kişi gözaltına alındı. 50’si kamu çalışanı olan bu 54 kişinin gözaltına alınması için, İstanbul’da 21 ilçede gerçekleştirilen operasyonlarda, hastane, okul, vergi dairesi, SGK ilçe müdürlüğü ve belediyelerin de arasında bulunduğu 41 ayrı adrese baskın düzenlendi. 

Operasyonların ‘Devrimci Memur Hareketi’ (DMH) adlı kamu çalışanları örgütlenmesine yönelik olduğu belirtilirken, gözaltına alınanların ‘terör örgütüne bilgi ve istihbarat sağlamakla’ suçlandıkları, operasyonun 1 buçuk yıllık teknik takip neticesinde gerçekleştirildiği belirtiliyor. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Bağcılar SGK İlçe Müdürlüğü'nde görevli bir memurun, örgütün hedefinde olan iki ismin adres bilgilerini 7 ay önce örgüte verdiği iddia ediliyor. . 

Gözaltına alınan şüpheliler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gönderilecek. Şüphelilerin 4 günlük gözaltı sürelerinin tamamlanmasının ardından cuma günü adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.

İZMİR, ANTALYA VE AYDIN’DA 15 GÖZALTI

İzmir başta olmak üzere Antalya ve Aydın da DHKP- C adına faaliyet gösteren ’Devrimci Memur Hareketi’ grubuna yönelik operasyon yapılırken, 15 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek de bulunuyor. 

10 adrese yapılan baskında İzmir’de 7, Torbalı İlçesi’nde 2, Tire İlçesi’nde 1, Antalya’da 2 ve Aydın’da 3 olmak üzere 15 kamu görevlisi gözaltına alındı. Şüpheliler, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

ÇANAKKALE VE BURSA’DA 19 GÖZALTI

Operasyonlar kapsamında Çanakkale’de de 3 kişi gözaltına alındı. Ekiplerin eş zamanlı düzenledikleri operasyonda gözaltına alınan kimlikleri hakkında bilgi verilmeyen 3 şüpheli, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Bursa’da da 16 kişiyi bu sabah evlerinde gözaltına aldı. Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilerin sorgusuna gün içerisinde başlanması bekleniyor.

SİVAS’TA 1 GÖZALTI

Terör örgütü DHKP-C’ye yönelik yurt genelinde düzenlenen operasyonlarda, Sivas’ta öğretmen olarak görev yapan Eğitim -Sen Sivas Şube Sekreteri Ali Beyaztaş gözaltına alındı. KESK üyeleri gözaltıları protesto etti.

BEBEĞİ OLAN ÖĞRETMEN SERBEST BIRAKILDI

İzmir’de terör örgütü DHKP-C’ye bağlı Devrimci Memur Hareketi adlı oluşuma yönelik yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 15 kişiden, henüz iki aylık bebeği olan öğretmen S.K., Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılarak evine gönderildi. S.K.’nın, diğer şüphelilerin işlemlerinin bitip sevk edileceği sırada Adliye’ye gideceği bildirildi.(radikal.com.tr ve ajanslar)