Kamu çalışanlarına DHKP-C operasyonu: 167 gözaltı

Kamu çalışanlarına DHKP-C operasyonu: 167 gözaltı
Kamu çalışanlarına DHKP-C operasyonu: 167 gözaltı
DHKP-C'ye yönelik yeni bir operasyon kapsamında, önemli bir bölümü kamu çalışanı olan çok sayıda kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan kişiler için 4 gün süre alındığı ve cuma günü adliye'ye çıkarılacakları öğrenildi.

 ‘DHKP-C örgütüyle bağlantılı oldukları’ iddiasıyla, önemli bir bölümü kamu görevlisi ve KESK üye ya da yöneticisi olan 167 kişinin gözaltına alındığı Ankara merkezli operasyonda, İstanbul ’da da 54 kişi gözaltına alındı. 50’si kamu çalışanı olan bu 54 kişinin gözaltına alınması için, İstanbul’da 21 ilçede gerçekleştirilen operasyonlarda, hastane, okul, vergi dairesi, SGK ilçe müdürlüğü ve belediyelerin de arasında bulunduğu 41 ayrı adrese baskın düzenlendi. 

Operasyonların ‘Devrimci Memur Hareketi’ (DMH) adlı kamu çalışanları örgütlenmesine yönelik olduğu belirtilirken, gözaltına alınanların ‘terör örgütüne bilgi ve istihbarat sağlamakla’ suçlandıkları, operasyonun 1 buçuk yıllık teknik takip neticesinde gerçekleştirildiği belirtiliyor. Gözaltına alınanlar arasında bulunan Bağcılar SGK İlçe Müdürlüğü'nde görevli bir memurun, örgütün hedefinde olan iki ismin adres bilgilerini 7 ay önce örgüte verdiği iddia ediliyor. . 

Gözaltına alınan şüpheliler İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adliyesi’ne gönderilecek. Şüphelilerin 4 günlük gözaltı sürelerinin tamamlanmasının ardından cuma günü adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.

İZMİR, ANTALYA VE AYDIN’DA 15 GÖZALTI

İzmir başta olmak üzere Antalya ve Aydın da DHKP- C adına faaliyet gösteren ’Devrimci Memur Hareketi’ grubuna yönelik operasyon yapılırken, 15 şüpheli gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek de bulunuyor. 

10 adrese yapılan baskında İzmir’de 7, Torbalı İlçesi’nde 2, Tire İlçesi’nde 1, Antalya’da 2 ve Aydın’da 3 olmak üzere 15 kamu görevlisi gözaltına alındı. Şüpheliler, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

ÇANAKKALE VE BURSA’DA 19 GÖZALTI

Operasyonlar kapsamında Çanakkale’de de 3 kişi gözaltına alındı. Ekiplerin eş zamanlı düzenledikleri operasyonda gözaltına alınan kimlikleri hakkında bilgi verilmeyen 3 şüpheli, Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Bursa’da da 16 kişiyi bu sabah evlerinde gözaltına aldı. Emniyet Müdürlüğü’ne getirilen şüphelilerin sorgusuna gün içerisinde başlanması bekleniyor.

SİVAS’TA 1 GÖZALTI

Terör örgütü DHKP-C’ye yönelik yurt genelinde düzenlenen operasyonlarda, Sivas’ta öğretmen olarak görev yapan Eğitim -Sen Sivas Şube Sekreteri Ali Beyaztaş gözaltına alındı. KESK üyeleri gözaltıları protesto etti.

BEBEĞİ OLAN ÖĞRETMEN SERBEST BIRAKILDI

İzmir’de terör örgütü DHKP-C’ye bağlı Devrimci Memur Hareketi adlı oluşuma yönelik yapılan operasyon kapsamında gözaltına alınan 15 kişiden, henüz iki aylık bebeği olan öğretmen S.K., Cumhuriyet Savcısı’nın talimatıyla Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılarak evine gönderildi. S.K.’nın, diğer şüphelilerin işlemlerinin bitip sevk edileceği sırada Adliye’ye gideceği bildirildi.(radikal.com.tr ve ajanslar)  http://www.radikal.com.tr/1121990112199019

  YORUMLAR
  (19 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  akrapol arkadaşım, - evetisyan06

  yapma böyle, deme öyle cevap vermek senin onurun falan. Birincisi görmeyebilirim senin sorunu, yorumunu, ikincisi burasıtartışma alanı değil yorum alanı. karşılıklı konuşmaya dönerse senin her yazdığına benim, benim her yazdığıma senin bir cevabın mutlaka olur. 70li yıllara dönersek, sanırım kastettiğin ülkücüler. Evvelen ben hiçbir zaman MHPli olmadım olacağımı da sanmam bu saatten sonra. İkincisi ülkücü hareketi tnaımlarken hep şöyle dersiniz: ülkücülük orjinal değildir, reaksiyoner bir harekettir. Yani önce komünistler ve solcular çıkmıştır sonrasında buna tepki/reaksiyon olarak ülküclük çıkmıştır. Daha neyini anlatayım siz devrim yapacaz diye okullarda anadoludan gelmiş çocuklara baskı yaparsanız, devrim bir an önce gelsin diye terörü ( O zamanın birçok sol dergisinde şiddet bir araç olarak teşvik edilmiş, devrim için katalizör olarak görülmüştür eski solculara sorabilir veya açıp bakabilirsiniz ) Lübnanda, Filistinde gerilla, bomba vs eğitimleri alınmış bunlar bu ülkenin üniversitlerinde ve sokaklarında icra edilmiştir. Şimdi bunların yapanlar sizin ağabeyleriniz değilmiş gibi buna tepki koymak isteyen ülkücüleri suçlamanız her zamanki solcu şımarıklığı. Kim hangi serveti nasıl kazanmış bilmiyorum bu yüzden suçlayamam ama İslam'da helal yoldan milyon da milyar da kazanmak yasak değildir. Yeter ki helal yoldan olsun, çalma çırpma olmasın.

  yorumların sonuçları - fade

  1. Evvela sapla samanı bir ayıralım: Yapılan operasyonda göz altına alınanların "şüpheli" olduğu zaten haberde yazıyor. Hukuk doktorasına gerek yok. Türkçe bilmek ve okuduğu üzerine birazcık düşünebilmek henüz göz altına alınan kimsenin "suçlu" olmadığını anlamak için yeterli.

  Soru.... - akropol

  Evetisyan06 soyle bakalim senin guruhtan 70li yillarin eli satirli, bicakli katillerinin Holding Baskani ve Bakan olmalari hakkindaki gorusun nedir? Iki, Muslumanlikta adalet anlayisini anlat bakalim bir!!! Basbakanin halki acken bir yilda resmi verilere gore ( resmi olmayanini Allah bile bilemez desek yeri var )servetini 1000000$ arttirmasi hangi ahlaka sigar ? Ozellikle Musluman ahlakina sigarmi? Cuvaldizi kendine, igneyi baskasina batir. Ayrica sordugum sorulara yanit vermende onurunu baglar. Sizin icin yazacak o kadar cok sey varki, dizi kitap olur binlerce ciltten olusan. Ama burada mumkun degil!!!!

  ''Bu millet artık bunları tanıdı.'' derken? - kargıyel

  Yapılan yorumlarda benim en çok garibime giden önerme: 'Bu millet artık bunlar gibileri tanıdı ve asla prim vermiyor' şeklinde yapılanlar.Millet ile örgütlü mücadele içerisinde yer alan bu insanlar ne zaman tanışmışlar, ne zaman soy kütüklerini ortaya dökmüşler bilmiyorum.Evet tüm canlıların yaşam hakkı her zaman kutsaldır evet bele bomba bağlayıp patlatmak getirisi olmayan bir siyasi denemedir.Tamam bunların hepsi kabul: Ama bu öne sürülenleri kabul etmek için millet olmaya gerek yok; insancıl bir yaklaşım yeterli.Emniyetin yaptığı operasyonlar ile halkın olaylara bakışı ne zaman paralel oldu? Ne zaman emniyetin yaptığı operasyonlar bizim gerçeklik gözlüğümüzü oluşturdu? Millet bunlara prim vermiyor dediğiniz bu göz altına alınan insanlar; sizin üzerinize oturmuş siniklikle asla talep edemeyeceğiniz hakları sizin için de talep eden cesur insanlardır.Cesaretin ölçüsü arttıkça suçlamanın ölçüsü de aynı oranda artacaktır elbette..Son ekleme: Büyük elçilik patlaması nedeniyle ABD'ye karşı doğan sorumluluğu yerine getiren operasyona KESK'i de katmak bizim emniyetin alkışlanacak bir başarısıdır! Pek yakında ödülleri gelir.

  Polis vuranlar... - BaşkaBirşey

  Yemek yerken kafasından vurulan polisi öldürenler bu örgüt değil mi?

  geç mi kaldım - jooma

  arkadaş istenen vatandaş profilinide anlamadım. nedir nasıl olunmasını istiyorlar. hiç mi düşünemeyecem tamamen teslim mi olmam gerekiyor?. o zaman nasıl kendime saygım olacak! milliyetçi muhafazakar değilim. olmayıda düşünmüyorum ne olacak şimdi bence en iyi devlet yönetim sistemi kominizm de değil anarşizm. şimdi suçlumu oldum ben? sakıncalı birimiyim.

  Telat Cengiz'e - evetisyan06

  Hangi özgürlük demokrasi? Sizin özgürlük ve demokrasiden anladığınız terör örgütü kurup sağda solda bomba patlatmak, insan öldürmek herhalde! Ona buna suikast düzenleyip, bombalama, canlı bomba eylemi yapıp masum vatandaşları öldür sonra da özgürlük demokrasi de! Özgürlük ve demokrasiden önce yaşam hakkı gelir. İnsanları öldürüp sonra da demokrasiden basetmek de nesi alay mı ediyorsunuz arkadaşım?Siz busunuz işte insnaları öldürür sonra da masum ayaklarına yatar özgürlük istedik, demokrasi istedik sadece bunu istedik nesi kötü dersiniz bir de. Yalan, samimiyetsizlik nedense bizim soldan bir türlü eksik olmadı! Araplaşma mevzusuna gelince bu ülke araplaşmaz sen endişe etme bu ülke araplaşacak olsa bin yıldır araplaşırdı sizin o terörist fikirleriniz mi korudu bin yıldır bu ülkeyi araplaşmaktan? Bu millet sizin anlayamacağınız kadar sağlam ve bilinçlidir. Siz iki kitap okuyup kendinizden geçip dünyayı bomba patlatarak kurtaracğınızı sanırsınız ama bu halk sizin gibi onu aşağılayanlara rağmen bin yıldır ne araplaştı, ne ingilizleşti.. Siz kendi derdinize yanın..