Kamu düzenini bozan tazminat isteyemez

Kamu düzenini bozan tazminat isteyemez
Kamu düzenini bozan tazminat isteyemez

31 Mayıs 2011 deki olaylarda Lokumcu nun kalabalığı sakinleştirmeye çalıştığı belirtilmişti.

Hopa'da yaşamını yitiren Metin Lokumcu'nun ailesinin açtığı davaya savunma gönderen bakanlık, olayları Lokumcu'nun kışkırttığını öne sürdü.
Haber: MESUT HASAN BENLİ / Arşivi

Hopa olayları sırasında hayatını kaybeden emekli öğretmen Metin Lokumcu’nun ailesinin, İçişleri Bakanlığı’na karşı açtığı davaya savunma gönderen bakanlık, “Hem devletin kamu düzenini bozmak için eylemde bulunup, hem de yaralanınca ya da vefat edince devletten tazminat talebinde bulunulması hukuk sisteminin koruduğu bir hak olmamalıdır” dedi.
Başbakan Erdoğan ’ın Hopa’da yapacağı miting öncesinde 31 Mayıs 2011’deki eyleme polis müdahale etmiş, yoğun biber gazına maruz kaldığı belirtilen Lokumcu hayatını kaybetmişti. Lokumcu’nun ailesi İçişleri Bakanlığı’na karşı maddi ve manevi tazminat talebiyle Ankara 4. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bakanlık, mahkemeye gönderdiği savunmada davanın reddedilmesini istedi.
Savunmada Lokumcu’nun protestocular içinde olduğu, ‘Karadeniz isyandır, isyan Hopa’dır’ şeklinde slogan attırdığı, aynı grubun ‘Karadeniz’in asi çocukları çayına suyuna sahip çıkıyor’, ‘ AKP Hopa’dan def ol’ gibi kalabalığı tahrik edecek pankartlar astığı ileri sürüldü. Savunmada, Lokumcu’nun alandaki bir binanın 3. katına çıkıp, göstericileri polislere karşı kışkırttığı iddia edildi. Savunmada Lokumcu’nun kendisini sakinleştirmeye çalışan emniyet görevlilerine “Hopa’da ekmek yiyen emniyetçilere sesleniyorum. Bundan sonra Hopa’da çocuklarınızı okutmayacağız. Eşlerinize saygı göstermeyeceğiz” dediği de öne sürüldü. Lokumcu’nun kalp krizi geçirerek hayatını kaybettiği ifade edilen savunmada şöyle denildi: “Unutulmaması gerekir ki, hukuka aykırı davranmanın mazereti olamaz. Hem devletin kamu düzenini bozmak için eylemde bulunup, hem de yaralanınca ya da vefat edince devletten tazminat talebinde bulunulması hukuk sisteminin koruduğu bir hak olmamalıdır. Hiç kimse kendi hukuka aykırı eylemine veya tamamen kendi kusuruna dayanarak bir hak elde edemeyeceği gibi onun yakınlarının da bundan faydalanması kabul edilemez.”

Gazlarımız yasal

Olaylar sırasında kullanılan gazın kimyasal nitelikte olduğu yönündeki iddialarla ilgili olarak bakanlık şu savunmayı yaptı: “Geçici etki meydana getiren göz yaşartıcı mühimmatların toplumsal olayları denetim altına almak amacıyla kullanılmasında herhangi bir sakınca ve hukuki engel bulunmamaktadır. İdaremizin hizmet kusuru yoktur.”
Bakanlık ailenin istediği toplam 415 bin lira maddi ve manevi tazminat oranının da fazla olduğunu savunarak, “Davacı tarafın uğramış olduğu zararların ve yapmış olduğu harcamaların açık ve net şekilde ispatlanarak ortaya konulması gerektiği açıktır. Ülkemizde son yıllarda istikrarlı bir şekilde düşük enflasyon yaşanmakta ve paranın alım gücü düşmemektedir. Tazminat talebi kabul edilirse faiz yasaya ve hakkaniyete uygun olarak hesaplamanın yapıldığı tarihten işletilmelidir” dedi.

Adalet arıyoruz

Ankara 4. İdare Mahkemesi’nde dün görülen duruşmaya Lokumcu’nun oğlu Ulaş Lokumcu da katıldı. Lokumcu babasının yoğun gaz nedeniyle kalp krizi geçirdiğini savundu. Ailenin avukatı Gülşen Uzuner de yaptığı savunmada ise Lokumcu’nun hayatını kaybetmesinde idarenin kusurunun bulunduğunu belirterek “Adalet arayışımız sürecek” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/113442711344273

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bir hukukçu olarak... - bırıncı

  bir hukukçu olarak savunmayı yazan avukatı tebrik ettiğimi belirtmek isterim. okyanus gibi hukuk bilgisiyle döktürmüş kendisi...neymiş? devletin kamu düzenini bozan Lokumcu tazminat isteyemezmiş..Lokumcu, devletin kamu düzenini değil, hükümetin façasını bozdu...elbette, tazminat isteyebilir. ortada aşırı ve ölçüsüz güç kullanımı var...kısacası, hükümete şirin görünmeye çalışan polis teşkilatı, hukukun kendisine verdiği yetkiyi tamamıyla aşarak bir kişinin ölümüne yol açtı... tam tazminatlık bir olay..

  inşallah - osmaniyettin

  hayırlısıyla inşallah adalete siz de muhtaç olur, bu insanlar gibi süründürülür ve inim inim inlersiniz. etme bulma dünyası.. gerçi bizde sistemimiz sağolsun et ama bulma dünyasına dönmüş durumda ama, alan memnun veren memnun herhalde herkes aynı merada otlamaya devam ediyor

  avrupa insan haklarına ödediğiniz tirilyonları saklayamassınız - demlicay2011

  bunları tek tek rapor halinde sunmalısınız. burası babanızın çiftliği değil. canınızın istediği gibi davranamassınız. insanların kursağındaki ekmeğe gözünüzü dikmediğiniz bir gün yok. siz nasıl yüzde 99 müslümansınız. sahte ve taraflı adaletlsiz düzeniniz bir gün dağılmamıza neden olacak. bahaneyi başka yerlerde aramayın. millete zulüm eden cezasını çeker. tarih böyle diyor. er yada geç zaman bunu halleder. tahmini 200 bin tl vermemek için bin dereden su getirsenizde sizin derdiniz sadece para değil. biriri bir yerde hakkını alması sizi rahatsız ediyor. örnek olur diye. thy gibisiniz. emeğe ve adalete olan düşmanlığınız nereden kaynaklanıyor. siz hala fransız devriminden önce kalmasınız. ekmek yoksa pasta ye dönemindesiniz. kemikleriniz çürüdüğünde bu topraklara adalet gelecektir diye düşünüyorum. 300 yıl.