Kamu düzenini korurken olmuş!

1 Mayıs, bir kez daha İstanbul'un tarihine geçerken Vali Muammer Güler, amaçlarının 'kamu düzenini korumak' olduğunu söyledi. Vali Muammer Güler, kaosun adresi olarak da DİSK'i gösterdi.

İSTANBUL - 1 Mayıs, bir kez daha İstanbul'un tarihine geçerken Vali Muammer Güler, amaçlarının 'kamu düzenini korumak' olduğunu söyledi. Vali Muammer Güler, kaosun adresi olarak da DİSK'i gösterdi.
Güler, NTV'ye yaptığı açıklamada, Taksim Meydanı'nın gösteri ve yürüyüşler için ilan edilmiş alan olmadığını belirterek şöyle konuştu:
"DİSK yöneticilerine önceki yıllarda da olduğu gibi 'Kazancı Yokuşu'na gelebilirsiniz, basın açıklaması yapabilirsiniz, saygı duruşunda bulunup, çelenk bırakabilirsiniz' dememize rağmen, 'Hayır. Biz 50 bin kişiyle istediğimiz yerden yürüyüş yapacağız' dediler ve İstanbul'da kaos doğmasına sebep oldular."
Kendisinin kamu düzenini sağlamakla mükellef olduğunu belirten Güler şöyle devam etti:
"Bugün Taksim'de toplantı ve gösteri yürüyüşü yapılmasının hangi sıkıntılara neden olabileceğini İstanbullular gördüler. Bu tip gösteri ve yürüyüşlerde Dolmabahçe ve Kabataş'tan Taksim'e kadar olan bütün bölge trafiğe kapatıldı, bunun da yarattığı sonuçlar görüldü. İllegal gruplar kanunsuz birçok eyleme girişti. Yapılan aramalarda çok sayıda molotof, silah, gaz maskesi ele geçirilmiştir. Bir kanunsuz eylemi engellemek, polisin en tabii görevidir. Yoksa seyirci mi kalsaydık? Bunu İstanbulluların anlayışına bırakıyorum. Burada korunması gereken, kamu düzenidir. Ben yasaları uygulamakla mükellefim. Eylem için İstanbul'a gelen araçların kente girmelerine izin verilmedi. İzin verilmesi halinde provokasyon şeklinde eylemler yapacaklardı. Bu, kamunun yarattığı bir sıkıntı değil, kanunsuz eylemlere girişilmesi ve bunların önlenmesine yönelik alınan tedbirlerin yarattığı bir sıkıntıdır. İstanbullulardan alınan güvenlik önlemleri nedeniyle yaşadıkları sıkıntılar için anlayışlarını rica ediyorum."