Kamu, engellilerden 74'üne iş verecek

Yüzde 3 engelli personel çalıştırma gereğini görmezden gelen devlet kurumları, önümüzdeki günlerde 74 engelliyi iş sahibi yapacak. Sınava başvuracak kişilerde 'yüzde 40 engelli olma' şartı aranıyor

ANKARA - Yasaya göre yüzde 3 özürlü personel çalıştırmaları gereken ancak bu sayıyı doldurmayan kamu kurum ve kuruluşları, sınavla 74 engelliyi işe alacak. Yüzde 40 engel şartı aranan adayların KPSS puanıyla başvurabileceği işler de bulunuyor.
Başta Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü olmak üzere birçok kuruma, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 53. maddesi gereğince sınavla ‘en az yüzde 40 engelli’ personel alınacak. Bayındırlık ve İskân Bakanlığı, mühendis ve mimar kadrolarına 34 engelli alacak. En az yüzde 40 engellilik oranına sahip adayların, lisans mezunu olması gerekiyor. Elektrik İşleri Etüt İdaresi Genel Müdürlüğü’nde memur olarak çalışmak isteyen engellilerde, üniversitelerin iktisadi ve idari bilimler, iktisat, siyasal bilgiler ve denkliği kabul edilen fakülte ve yüksekokullardan mezun olma şartı aranıyor.
Engellilerin istihdam edileceği diğer kurumlardan bazıları şöyle:
“Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörlüğü’ne önlisans mezunu bir memur; Karadeniz Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne ortaöğretim mezunu bir daktilograf ve bir teknisyen; Ordu Üniversitesi Rektörlüğü’ne bir lisans mezunu bilgisayar işletmeni, bir önlisans mezunu bilgisayar işletmeni ve iki ortaöğretim mezunu memur; Adıyaman Üniversitesi Rektörlüğü’ne ortaöğretim mezunu bir teknisyen; İstanbul Teknik Üniversitesi Rektörlüğü’ne lise mezunu bir mühendis; Ordu Belediye Başkanlığı’ına lisans mezunu bir mühendis ve ortaöğretim mezunu bir memur; İstanbul Eyüp Belediye Başkanlığı’na lisans mezunu bir muhasebeci, önlisans mezunu bir muhasebeci ve lisans mezunu iki memur; Kırıkkale Balışeyh Kulaksız Belediye Başkanlığı’na ortaöğretim mezunu bir memur.”
Engelli adaylar, başvurularını 27 Temmuz-10 Ağustos’ta yapabilecek.

KPSS Puanı aranan işler
KPSS puanı aranan ilanlara göre ise Ankara Keçiören Belediyesi üniversite mezunu iki bilgisayar programcısı ve ortaöğretim mezunu bir tamirci makinist, Erzurum Tarım İl Müdürlüğü yüksekokul mezunu bir bilgisayar programcısı, Yozgat Tarım İl Müdürlüğü lise  mezunu bir tarım işçisi, Derince Belediye Başkanlığı, lise  mezunu iki büro memuru ve bir forklift operatörü, Türkiye Elektrik İletim A.Ş. iki bilgisayar operatörü, Sinop İl Özel İdaresi beş beden işçisini işe alacak. 

51 bin yerine 9 bin engelli çalışan
‘Kurumların Dolu Memur Kadroları, yüzde 3 Özürlü Sayısının Karşılaştırmalı Cetveli’ne göre; 2002 yılında engellilere ayrılması gereken yüzde 3 oranındaki memur kadro sayısı toplam 47 bin 43 iken, istihdam edilen engelli sayısı 6 bin 103’de kaldı.
2003’te özürlülerin hakkı olan 47 bin 43 kadronun 6 bin 727’si kullanılırken, 2004 ve 2005 yıllarında bu rakam ancak 8 bin 717’ye çıktı. 2006’da 55 bin 108 kadronun 8 bin 915’i, 2007’de de 52 bin 485 kadronun 9 bin 193’ü dolduruldu. 2008’de 51 bin 507 özürlü istihdam etmesi gereken devlet, ancak 9 bin 966 özürlüye kucak açtı.
Engelli vatandaşları ‘görmezden gelen’ kurumların başında Adalet Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü geliyor. (Radikal)