Kamu görevlilerine 'sessiz' karşılama

Kamu görevlilerine 'sessiz' karşılama
Kamu görevlilerine 'sessiz' karşılama

PKK nın elindeki 8 kamu görevlisini alacak heyetle birlikte çok sayıda gazeteci de Erbil e gitti.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

PKK ’nın elinde tuttuğu 8 kamu görevlisi, asker ve polis bugün ailelerine kavuşacak. Rehineleri teslim alacak BDP ’li milletvekilleri ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden oluşan heyet dün Erbil’e geldi. PKK, elinde bulunan asker ve devlet görevlilerini bugün bırakacağını duyurdu. Heyet, bugün kendilerine bildirilen yere giderek, 8 kişiyi teslim alıp Habur sınır kapısında ailelerine kavuşmalarını sağlayacak.
PKK’nın örgüte yakın haber sitelerine yaptığı açıklamada da, Zihni Koç, Abdullah Söpçeler, Kemal Ekinci, Nadir Özgen, Kenan Erenoğlu, Reşat Çaçan, Ramazan Başaran ve Hadi Gizli’nin 13 Mart’ta (bugün) heyete teslim edileceği belirtildi. Bu açıklamanın ardından geceyi Cizre’de geçiren BDP’li Adil Kurt ve Hüsamettin Zenderlioğlu ile Mazlum Der Genel Başkanı Faruk Ünsal, Genel Başkan Yardımcısı Selahattin Çoban, İHD Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan ve Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici’den oluşan heyet Erbil’e geldi. Daha önce heyette yer alacağı açıklanan BDP’li milletvekili Sebahat Tuncel ise hakkındaki hapis ve yurtdışına çıkış yasağı nedeniyle Kuzey Irak’a gidemedi.

Habur’da görüntü yok

Heyet’in, rehineleri teslim edecek PKK’lılarla Zaho Duhok arasındaki dağlık bölgede buluşacağı tahmin ediliyor. Habur’a getirilecek olan asker ve kamu görevlilerinin savcılıkta ifadeleri alındıktan sonra basın karşısına çıkarılmadan memleketlerine gönderileceği belirtiliyor. Rehineler aileleriyle birlikte Habur’dan helikopterlerle Diyarbakır’a oradan da uçakla evlerine gönderilecek.