Kamu görevlisi yargılanmıyor

Hrant Dink dosyası

Dink cinayetinde ihmalle suçlanan güvenlik güçleri, idari raporlarla yargılanmaktan kurtuldu. Son olarak Trabzon Emniyeti'ndeki yedi polisle ilgili 'Soruşturma gereksiz' kararına itiraz da reddedildi.

İSTANBUL - Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink'in öldürülmesiyle ilgili ihmalle suçlanan güvenlik kuvvetleri idari soruşturmalarda hazırlanan raporlarla yargılanmaktan kurtuldu. Oysa, gerek zanlıların ifadeleri gerek dava dosyasındaki telefon kayıtları ve Pelitli gibi küçük bir beldede cinayeti herkesin bilmesi cinayetin göz göre göre geldiğini gösteriyordu. Son olarak Trabzon Emniyeti'ndeki yedi polisle ilgili 'Soruşturmaya gerek yok' kararına yapılan itiraz reddedildi. Böylece bu polisler yargılanmaktan kurtuldu. İşte Dink cinayetinde kurumlarla ilgili ihmal iddiaları ve gelinen sonuç:
Trabzon polisi
Dink cinayeti zanlılarının 'Biz uyarmıştık' yönündeki ifadeleri, dosyadaki telefon kayıtları, polisin ihmalini işaret ediyordu. Tuncel, polisin muhbiri olarak çalışmıştı. Ortaya çıkan telefon görüşmeleri ise Tuncel'in irtibat halinde olduğu polislerin cinayet planını bildiğini göstermişti. Ayrıca dosyadaki kayıtlarda Trabzon Emniyet Müdürlüğü'nün Dink'in öldürüleceği konusunda İstanbul Emniyeti'ni 17 kez uyardığı yazıyordu. Eski Trabzon Emniyet Müdürü olan şimdiki Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, yine eski Trabzon Emniyet Müdürü Reşat Altay, eski İstihbarat Müdürü Engin Dinç, İstihbarat Müdürü Faruk Sarı, Emniyet Amiri Ercan Demir ile polis memurları Muhittin Zenit ve Mehmet Ayhan hakkında soruşturma açılması istendi. Ancak Trabzon İl İdare Kurulu 'soruşturmaya gerek yok' kararı verdi. Dink ailesinin avukatları Trabzon Bölge İdare Mahkemesi'ne itiraz etti. Mahkeme itirazı reddetti.
İstanbul polisi
Trabzon polisinin 'İstanbul'u uyardık' demesi üzerinde bir idari soruşturma da İstanbul'da başlatıldı. İl Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'la ilgili soruşturmaya izin verilmezken, İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şube Müdürü Ahmet İlhan Güler görevinden alındı.
Jandarma ihmali
Dink suikastinden sonra Pelitli'de birçok kişinin cinayeti bildiği ortaya çıkmıştı. Yasin Hayal'in eniştesi Coşkun İğci, kendisinin jandarmanın 'haber alma' elemanı olduğunu ve cinayet istihbaratını jandarmaya verdiğini anlatmıştı. Cinayetten sonra da katil zanlısı O.S.'yle jandarmanın hatıra fotoğrafı çektirdiği anlaşılmıştı. Bunun üzerine soruşturma için iki mülkiye ve iki jandarma müfettişi görevlendirildi. Soruşturma sonunda müfettişler fikir birliğine varamadı. Mülkiye müfettişleri İğci'yle cinayetten önce irtibat kuran Jandarma Uzman Çavuş Veysel Şahin, Başçavuş Okan Şimşek ve Merkez Karakol Komutanı Başçavuş Cevat Eser için soruşturma izni verilmesini istedi. Jandarma müfettişleri soruşturmaya gerek olmadığı yönünde görüş açıkladı. Dosya, karar verilmesi için Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığı'na yollandı.
Kahramanlık pozları
Dink'in katil zanlısı O.S. Samsun'da yakalandı. Cinayetin yankıları sürerken O.S.'yle polis ve jandarmaların Samsun Emniyeti'nde çekilen fotoğrafları ortaya çıktı. Samsun Savcılığı, güvenlik kuvvetlerinin O.S.'ye kahraman gibi davrandığı bu görüntülerde suç unsuru bulamadı. Savcılık bu hareketi, 'kamusal hizmet için birbirleriyle yarış halinde' olmalarına bağlandı. Skandalla ilgili olarak sadece görüntüleri basına sızdıran komiser İbrahim Fırat ile O.S.'yi nezarethaneye koymayarak bu görüntülerin oluşmasına neden olduğu iddia edilen Samsun Terörle Mücadele Şube Müdür vekili Metin Balta hakkında dava açıldı.
Dosya gizli
Kamu görevlileri açılan her soruşturmada yargılanmaktan kurtulurken, dava için çok önemli olan belge ve bilgiler de mahkemeye gönderilmedi. Bunlardan biri AGOS'ta, Sabiha Gökçen'in Ermeni olduğuyla ilgili haberden sonra Dink'i makamına çağıran İstanbul Vali Yardımcı Ergün Güngör hakkındaydı. Mahkeme Güngör'ün odasında Dink'i tehdit ettikleri ve istihbarat görevlileri oldukları öne sürülen iki kişinin kimliklerinin bildirilmesini istedi. Valilik kimlikleri bildirmedi.
Davanın 'azmettirici'si polis muhbiri Erhan Tuncel'le ilgili imha edilen 48 sayfalık rapor ve telefon konuşma kayıtları soruşturma aşamasında savcılığa gönderildi ve incelendikten sonra imha edilmesi istendi. İstihbarat Daire Başkanı Ramazan Akyürek, ihtiyaç duyulduğu takdirde belgelerin arşivlerden temin edilebileceğini belirtmişti. Dink'in avukatları bu belgelerin yeniden istenmesini talep etti. Ancak mahkeme reddetti. Birçok bağlantıyı ortaya çıkarması beklenen 'muhbir dosyası' hâlâ bilinmiyor.