Kamu kurumlarının internet sitelerinde sohbet yasak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarının internet sitelerinde sohbet edilmesini (chat) yasakladı. Tartışma forumu kurulmak istenirse, bunlara sadece kayıtlı kullanıcılar girebilecek.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kamu kurum ve kuruluşlarının internet sitelerinde sohbet edilmesini (chat) yasakladı. Tartışma forumu kurulmak istenirse, bunlara sadece kayıtlı kullanıcılar girebilecek.
Erdoğan'ın 'Kamu Kurumları İnternet Sitesi Kılavuzu'yla ilgili genelgesi dün Resmi Gazete'de yayımlandı. Böylece kamuya ait internet sitelerinde 'sohbet edilmesi' yasaklanmış oldu.
Kamunun internet sitelerindeki tartışma forumlarına katılım için de kayıtlı olma şartı getirildi. Kayıtlı kullanıcıların forumlara yolladığı mesajlar forum yöneticisi tarafından taranacak, uygun olmayanlar silinecek, gönderici de forumdan çıkarılacak. Kurumlar, toplumun tüm kesimlerine dil, din, ırk, cinsiyet, eğitim, engellilik durumu ayrımı yapmadan hizmet sunacak, engelli kullanıcıların siteye erişimi için her türlü önlemi alacak. Geniş erişebilirlik için sitelerde basitlik ve sadeliğe önem verilecek.
Kamu Kurumları İnternet Sitesi Kılavuzu, e-Dönüşüm Türkiye Projesi kapsamında TÜBİTAK-Marmara Araştırma Merkezi'nin yürüttüğü çalışmalar sonucu hazırlandı.