Kamu 'reformu' seçim sonrasına

TBMM Genel Kurulu'nun altı çalışma günündeki toplam 71 saatlik görüşme maratonunda 60 maddelik Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı'nın 49 maddesi kabul edilebildi.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nun altı çalışma günündeki toplam 71 saatlik görüşme maratonunda 60 maddelik Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı'nın 49 maddesi kabul edilebildi. Görüşmelere 28 Mart yerel seçimlerinden sonra devam edilecek.
Komisyonlardaki görüşmeleri CHP'lilerin protestosuyla karşılaşan Kamu Yönetimi Temel Kanunu Tasarısı'nın Genel Kurul'daki görüşmeleri de oldukça gergin geçti. CHP'liler Meclis İçtüzüğü'nün sağladığı tüm olanakları kullanarak görüşmeleri uzattı. CHP'lilerin engelleme çabasıyla her bir madde ancak 1.5 saatlik görüşme sonunda kabul edilebildi. AKP'liler isee tasarıyı yasalaştırma kararlılıklarını son ana kadar korudu.
Korsan tasarısı gündemde
Genel Kurul'un pazar ve pazartesi günü de çalışması konusunda daha önce karar alınmasına karşın, AKP ve CHPanlaşarak, pazar ve pazartesi çalışması iptal edilerek, cumartesi gecesi saat üçe kadar çalışılmasını, geri kalan maddelerin görüşmelerinin ise seçim sonrasına bırakılmasını kararlaştırdı. Böylece tasarının yürütme ve yürürlükle geçici maddeleri dışında kalan 49 maddesi kabul edilmiş oldu. Kalan maddelerin görüşmelerinin, seçimden sonra gündeme gelecek olan yerel yönetimlerle ilgili üç yasa tasarısıyla birlikte tamamlanması bekleniyor.
Meclis bu hafta sokakta kitap, kaset, CD, DVD, VCD satışını yasaklayarak ağır cezalar getiren yasa tasarısıyla sporda şiddetin önlenmesine ilişkin tasarıyı görüşecek. Plan Bütçe Komisyonu ise Maden Kanunu'nda değişiklik yapan tasarıyı ele alacak.