'Kamuda alkol satılmaz'

"Gençleri, alkol ve kumar gibi kötü alışkanlıklardan korumak... Toplumun beden ve ruh sağlığını geliştirmek." İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 11 yıldır hem işlettiği hem de...
Haber: SELİM EFE ERDEM / Arşivi

İSTANBUL - "Gençleri, alkol ve kumar gibi kötü alışkanlıklardan korumak... Toplumun beden ve ruh sağlığını geliştirmek." İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 11 yıldır hem işlettiği hem de kiraya verdiği sosyal tesisler ve tarihi köşklerde uyguladığı alkol yasağının dayanağı, Anayasa'nın 58 ve 59. maddelerinde yer alan bu cümleler.
Tesislerinde herkes sigarayla zehirlenirken, sağlığı korumayı yalnız alkolü yasaklamakta gören belediyenin bu tavrı, 'toplumun yaşam biçimine şekil vermek' olarak eleştiriliyor. Yasak, yıllardır alkollü işletme olarak hizmet veren yerlere kadar yayılıyor, bu işletmelerin ruhsat süresi uzatılmıyor.
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, belediyeye bağlı sosyal tesislerde alkollü içki verilebilmesi için Anayasa'da değişiklik yapılması gerektiğini savunuyor. Topbaş, AKP'li belediyeler aracılığıyla, hızla tüm ülkeye yayılan alkol yasağı hakkında sorularımızı yanıtladı:
Kırmızı noktalı sokak uygulaması İstanbul'da da söz konusu mu?
İstanbul'da spesifik bir nokta belirlemek gerekmez. İstanbul'un turizm alanları belli. Bu turizm alanları içinde içkili ve içkisiz lokanta veya başka aktivite alanları mevcut. Taleplere, imar açısından hep olumlu baktık. Beyoğlu Belediye Başkanlığım sırasında, Cezayir Sokağı da böyle bir yerdi ve şu anda oldukça odak noktası oldu.
Turizm alanlarında bu tür uygulama gayet normal, ama mahalle aralarına kadar giren noktalarda vatandaşların bazı şikâyetleri oluyor. Biz, talep edilen yerin imar açısından herhangi bir sıkıntı ve problemleri var mı, okul ve ibadethaneye mesafeleri ve diğer kurallara uygun mu diye bakıyoruz. Bunun dışında farklı uygulama olmaz, gelen haklı talepleri biz bir yönetici olarak değerlendirir, yerine getiririz.
Partiniz AKP içinde bu yasağı eleştirenler var. Belediyenin köşk ve tesislerinde içki yasağı uygulamasını kaldırmayı düşünüyor musunuz?
Belediyenin kendi kamusal alanında, Anayasa'nın 58 ve 59. maddeleri nedeniyle alkol satışı yapılamıyor. Alkol satışı için Anayasa'nın bu maddelerinin değişmesi gerekir. Belki Anadolu'da farklı yerlerde farklı değerlendiriliyor, ama İstanbul'da her türlü alternatif var. 'İlla belediyenin tesislerinde içki içeceğim' gibi bir dayatma, bunu kavga ortamına getirme doğru değil.
İstanbul'da içkili lokantalar var. Buralara biz de gidiyoruz. Yemeğimizi yiyoruz, içki kullanmıyoruz, kullanan içiyor. Ama, İstanbul'da belediyenin kendi kamusal alanında Anayasa gereği alkol sunulamıyor.
Anayasa'da bu maddeler hep vardı, ama yasak Başbakan'ın belediye başkanlığı döneminde, 11 yıl önce başladı. Erdoğan'dan önce niye serbestti?
Anayasa'ya aykırı yapılıyordu. Yarın birisi itiraz ettiği zaman suç işlemiş olursunuz. Belediyenin işlettiği yerlerde alkol verilemez, ama kiraya vermişseniz, kiracı veriyor, orada herhangi bir engel yok.
Yani şu anda belediyenin köşklerine gitsek, alkol alabilecek miyiz?
Ben alkol kullanmıyorum
Köşklerde isteyen alkol satabilir mi?
Onu bilemem. Yani köşkü bizden kiralayan adamın böyle bir tercihi varsa, satıyorsa karar müessesenin kendisine ait. Daha önce gazetecilerle belediyenin sosyal tesisleri dışında, alkol servisinin yapıldığı başka bir yerde yemek yedik. Orada alkol alanlar da oldu. İsteyen gazetecilerle yine alkollü bir yere gidelim, onlar alkolünü alsın, ben yanında oturarak röportaj yaparım.
Belediye, kiraya verdiği köşklerde sözleşmeye özel madde koyarak özelleştirme sonrası da alkol yasağını koruyor.
Orada vatandaşların alışkanlığı, gelen o müşteri potansiyelini kaybetmemek için bu dediğiniz olabilir. Diyelim ki işletme yarın orayı farklı bir konsepte soktu ve üç sene sonra bıraktı gitti. Sizin oradaki müşteri potansiyelini yok etti, yeni bir potansiyel oluşturdu. Kamu olarak siz işletmeye kalktınız. Bu sefer alkolü koymadığınızda o müşteriyle çelişkiler ortaya çıkabilir, diye mantık yürütüyorum. Onu bilmiyorum.
Duyduğuma göre zaman zaman oralarda zaten alkol veriyorlarmış. Tabii Anayasa'nın 58 ve 59. maddelerine istinaden biz veremiyoruz. Zaten alkollü işletmecilik tamamen farklı bir hizmet alanı. Vatandaş, belediye tesislerine sadece sosyal bir hizmet için gelir, yemeğini yer, çayını içer, kahvesini içer. Verilen bu hizmet çok daha basit. Çünkü alkollü içeceklerin bulunduğu lokantalar tamamen farklı bir işletme.
Anayasa ne diyor?
Belediye Başkanı Topbaş'ın uyguladığı alkol yasağının gerekçesi olarak sunduğu Anayasa'nın 58 ve 59. maddeleri şöyle:
Madde 58: Devlet, gençleri alkol düşkünlüğünden, uyuşturuculardan, kumar ve benzeri kötü alışkanlıklardan ve cehaletten korumak için gerekli tedbirleri alır.
Madde 59: Devlet, her yaştaki Türk vatandaşlarının beden ve ruh sağlığını geliştirecek tedbirleri alır, sporun kitlelere yayılmasını teşvik eder.


    http://www.radikal.com.tr/7646677646670

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.