Kamuda başörtüsü artık serbest

Kamuda başörtüsü artık serbest
Kamuda başörtüsü artık serbest
'Demokratikleşme Paketi'nde yer alan 'kamuda başörtüsü serbestliği' hâkim, savcı ve asker istisnasıyla yürürlüğe girdi. 'Andımız' da resmen kaldırıldı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK - yurdagul.simsek@radikal.com.tr / Arşivi

Hükümetin açıkladığı ‘Demokratikleşme Paketi’nde yer alan ‘kamuda başörtüsü serbestliği’ düzenlemesi ve ‘Andımız’ın kaldırılmasına dair kararlar Resmi Gazete ’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni kılık kıyafet yönetmeliğinde ‘çarşaf ve peçe’yi yasaklayan bir hüküme yer verilmezken, kolsuz elbise, diz üstü etek ve yırtmaç yasakları ise kaldırılmadı. Erkek memur profili de değişmedi. Saç, sakal, bıyık yasakları ve kravat zorunluluğu erkekler için devam etti. Kamuda başörtüsü yasağının kaldırılmasının ardından, çalışanlar mesaiye başörtüsüyle geldi.
Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’te değişiklik dün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yönetmeliğin personelin kılık ve kıyafete uyacakları hususları düzenleyen 5. maddesinin ‘kadınlar’ ile ilgili fıkrasında değişiklik yapıldı. Fıkradan “Elbise, pantolon etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabılar ve/veya çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur” cümlesi çıkarıldı. Bilumum Devlet Memurlarının Kıyafetleri Hakkında Kararname’den de ‘Binalar dahilinde başı açık bulunmak kaidedir’ şeklindeki hüküm kaldırıldı. Yönetmelikte ‘Başı daima açık’ ibaresi de kaldırıldığı için kamuda başörtüsü serbestliği sağlanmış oldu. Kamuda kadınların çarşaf, peçe gibi kıyafetleri giyemeyeceğine ilişkin bir ibareye yönetmelikte yer verilmedi. Kadınların kıyafetleriyle ilgili ‘dizüstü etek ve yırtmaç’ gibi yasaklar ise devam etti. 

Hâkim, savcı ve TSK istisna
Yönetmeliğin istisnaları düzenleyen maddesinde ise ‘resmi elbise (üniforma)’ ibaresi ‘Emniyet hizmetleri sınıfına mensup olanlar, hâkimler, savcılar, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapanlar’ olarak değiştirildi. Buna göre, polisler, hâkimler, savcılar, askerler ilgili kurum ve kuruluşun özel yönetmeliklerinde belirtilen usul ve esaslara tabi olacaklar. Yani bu mesleklerde başörtüsü serbestliği ancak kendi kanunlarında yapılacak düzenleme ile serbest olabilecek.
Yönetmelikteki ‘resmi elbise üniforma’ ibaresi kaldırıldığı için de gardiyanlar, hemşireler, itfaiyeciler, gibi üniforma giymek zorunda kalan mesleklerde de başörtüsü serbestliği sağlanmış oldu.

Andımız da kaldırıldı


‘Andımız’ ile ilgili yönetmelik değişikliği de Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nin “öğrenci andı” başlıklı 12. maddesi yürürlükten kaldırıldı. Dün sabahtan itibaren bazı okullarda ‘öğrenci andı’ son kez okunurken bazılarında ise karar gereği andımız okunmadı. Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ‘Andımız’ın kaldırılması ile ilgili şunları söyledi: “ Türkiye ’nin özel şartları itibarıyla çok dinli, çok dilli çok unsurlu bir imparatorluktan, tek uluslu, tek dilli bir ulus devlet inşası projesinin yürürlükte olduğu bir dönem, o dönemin koşullarında böyle bir söylemin anlaşılabilir tarafları var. O günün dünyasında bu yadırganmamış olabilir ama bugünün dünyasında artık söyleyenler de söyletenler de değişti”