Kamuda başörtüsü yorumu: 'Yüzü, gözü görünmesin' böyle olur mu?

Kamuda başörtüsü yorumu: 'Yüzü, gözü görünmesin' böyle olur mu?
Kamuda başörtüsü yorumu: 'Yüzü, gözü görünmesin' böyle olur mu?
Bakan Faruk Çelik "Kamuda kılık kıyafete, kamu disiplini içinde düzenleme yapılacak. 'Yüzü görünmesin, gözü görünmesin', böyle olur mu?" dedi.
Haber: TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Demokrasi Paketi’nde yer alan ‘Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik’te yapılacak düzenlemeyle ilgili ipuçları verdi. Kadınların başörtüsü yasağı nedeniyle çalışamadığını söyleyen Bakan Çelik, “Mutlaka kamu disiplini içinde bir düzenleme yapılacak. ‘Yüzü görünmesin, gözü görünmesin’… Böyle olur mu? Burada hak gözüyle bakmak lazım. Hak gözüyle bakıyorsan bir problem yok” dedi.
Meclis’te bir grup gazetecinin sorularını yanıtlayan Bakan Çelik, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın açıkladığı ‘Demokrasi Paketi’ kapsamında kamuda başörtüsünün serbest bırakılacağının hatırlatılması üzerine şunları söyledi:
KAMUDA LAYÜSEL OLUR MU?: Kılık kıyafette bir çerçeve olacak. Kamuda layüsel (sorumsuz) olur mu? Bu çerçevede gerek erkekler gerekse kadınlar için gereksiz şeyleri ortadan kaldırmak gerekir. Mutlaka kamu disiplini içinde bir düzenleme yapılacak. Yapılacak düzenlemede hak ihlalleri ortadan kaldırılacak.
KADINLAR BAŞÖRTÜSÜ NEDENİYLE ÇALIŞAMIYOR: Bana Çalışma Bakanı olarak “Neden kadın istihdamı artmıyor?” diyorsunuz. Düşünün binlerce kadın üniversite mezunu, binlerce kadın doktor. Ama başörtüsü nedeniyle çalışamıyor.
AYAKKABISINDAN BANA NE: O düzenlemeden hak ihlallerini çıkaracağız. Kadın ve erkek ayrımı yapmadan genel düzenleme yapmak daha doğru. Erkeklerle ilgili de bir sürü gereksiz düzenleme var. Favorisi şöyle vesaire.. Bayanın hangi ayakkabıyı giyeceğinden bana ne!
YÜZÜ GÖRÜNMESİN OLMAZ: Masaya geldiğinde çerçeveyi belirleyeceğiz, çerçevesiz olur mu? ‘Yüzü görünmesin, gözü görünmesin’, böyle olur mu? Burada hak gözüyle bakmak lazım. Hak gözüyle bakıyorsan bir problem yok. Bu kıyafet işi bizde büyütülüyor. Kimsenin böyle bir derdi yok. Biz de bu takıntıdan bir kurtulsak. Üniversitede artık kimse başörtüsü konuşuyor mu? Buna 20 senemizi verdik. Şimdi de kamu... Şundan da bir kurtulsak. Hizmet veren memurun başörtülü olmasında ne mahsur var? Mühim olan verdiği hizmetin kalitesi. İyi bir memur mu, üretiyor mu?

‘BAŞ DAİMA AÇIK' KALIYOR, KRAVAT MECHUL


Mevcut yönetmelikte kılık kıyafet:
Kadınlar: “Elbise, pantolon, etek temiz, düzgün, ütülü ve sade, ayakkabı-çizmeler sade ve normal topuklu, boyalı, görev mahallinde baş daima açık, saçlar düzgün taranmış veya toplanmış, tırnaklar normal kesilmiş olur. Ancak bazı hizmetler için özel iş kıyafeti varsa görev sırasında kurum amirinin izni ile bu kıyafet kullanılır. Kolsuz ve çok açık yakalı gömlek, bluz veya elbise ile streç, kot ve benzeri pantolonlar giyilmez. Etek boyu dizden yukarı ve yırtmaçlı olamaz. Terlik tipi ayakkabı giyilmez.”
Erkekler: “Elbiseler temiz, düzgün, ütülü ve sade; ayakkabılar kapalı, temiz ve boyalı giyilir. Sandalet veya atkılı ayakkabı giyilmez. Bina içinde ve görev mahallinde baş daima açık bulundurulur. Kulak ortasından aşağıda favori bırakılmaz. Saçlar, kulağı kapatmayacak biçimde ve normal duruşta enseden gömlek yakasını aşmayacak şekilde uzatılabilir, temiz, bakımlı ve taranmış olur. Her gün sakal tıraşı olunur ve sakal bırakılmaz. Bıyık tabii olarak bırakılır, uzunluğu üst dudak boyunu geçemez, üstten alınmaz, yanlar üst dudak hizasında olur, alt uçları dudak hizasından kesilir. Kravat takılır, kravatı örtecek şekilde balıkçı yaka veya benzeri sü­veterler giyilmez. Hizmet gereğine uygunsa tek tip elbise giyilir, gömleksiz, kravatsız dolaşılmaz.”
Kadınlar için ‘baş daima açık’ ifadesinin ya kaldırılması ya da ‘yüz daima açık’ şeklinde değiştirilmesi öngörülüyor. Saç, sakal, bıyık konusundaki kısıtlamaların da kaldırılabileceği ifade edilirken kravat konusu netleşmedi.

ERGİN: ASKER, POLİS ve YARGI, KENDİSİ DEĞERLENDİRECEK


Adalet Bakanı Sadullah Ergin de ‘Demokratikleşme Paketi ve Türkiye ’de Demokrasinin Konsolidasyonu’ panelinde bir katılımcının, başörtüsü düzenlemesinde polis, asker, hâkim ve savcıların kapsam dışında tutulmasına ilişkin sorusu üzerine şunları söyledi:
“Kılık kıyafet serbestisine ilişkin konuyu düzenleyen bir yönetmelik var. ‘O yönetmeliğin 5. maddesindeki kısıtlamalar kaldırılacak’ denildi açıklamada. 6. maddede ayrı istisna maddesi var o yönetmeliğin. Orada da üniforma gibi resmi kıyafetlerin giyildiği yerler, asker ve polis sayılıyordu. Sayın Başbakanımız açıklarken hâkim ve savcıları da ifade etti. Burada esas itibariyle şu anda düzenleme ne şekilde gelecek, onu beraberce takip edeceğiz. Önemli ölçüde ilgili kurumlar kendi çatısı altındaki düzenlemeleri kendileri yapacak, öyle bir anlayış var. Onu da askerin, polisin ve yargının yetkili kurulları değerlendirecektir. Gelişmeleri beraber göreceğiz.”