'Kamuda serbest kıyafet' eylemleri yayılıyor

'Kamuda serbest kıyafet' eylemleri yayılıyor
'Kamuda serbest kıyafet' eylemleri yayılıyor
Memur Sendikaları Konfederasyonu'nun dün Türkiye genelinde başlattığı 'başörtülü ve kravatsız işe gitme' eylemi bugün de devam ediyor. Nevşehir ve Malatya'da da öğretmenler derse başörtülü ve kravatsız olarak girdi.

NEVŞEHİR - MALATYA – Memur Sendikaları Konfederasyonu'nun (Memur- Sen) Türkiye genelinde başlattığı ‘başörtülü ve kravatsız işe gitme’ eylemi Nevşehir ve Malatya’da da yapılıyor.

Nevşehir’de basın açıklamasının ardından kadın öğretmenler derslere başörtüsüyle, erkek öğretmenler de kravatsız olarak girdi. Memur-Sen Nevşehir İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Mustafa Özdemir, eylem sürecinin amacına ulaşıncaya kadar devam edeceğini söyleyerek, eyleme Nevşehir'de sadece kendi sendikalarına bağlı öğretmenlerin değil, diğer sendikalara mensup veya sendikasız olanların da destek verdiğini söyledi.

Özdemir, "Kılık kıyafet özgürlüğünün insanın doğuştan edindiği bir hak olduğunu, bir eğitimciye nasıl giyinmesi gerektiğinin söylenmesini evrensel hukuka uygun olmadığını düşünüyoruz. Özellikle başörtüsü takan arkadaşlarımız 28 Şubat sürecinde mağdur edilmişlerdi. 82 anayasasından da gelen reflekslerin sona erdirilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Güvercinlik İlkokulu'nda görev yapan sınıf öğretmeni Fatma Aygün, kamuda fiilen serbest kıyafet uygulamasını sağlamak üzere başlatılan sivil itaatsizlik eylemine destek verdiklerini söyledi. Eylemle tek amaçlarının herkesin yaşaması gereken bir duygu olan özgürlüklerini sağlamak olduğunu vurgulayan Aygün, "Bu ülkede artık isteyen istediği gibi yaşayabilmeli. Tabuların kalkarak insanların şekillerine göre değil de eğitimlerine, yaptıkları işe göre değer bulmaları gerekir. Başörtülüler artık toplumda ikinci sınıf vatandaş olmaktan çıkarılmalıdır. Bu eylem bana büyük bir özgürlük verdi. Bugün daha güzel ders anlattım, daha mutluydum, daha başarılıydım" dedi.

2000 Evler İmam Hatip Ortaokulu Fen ve Teknoloji Bilgisi öğretmeni İskender Çınar da sendikanın kararını desteklediğini ve diğer arkadaşları ile birlikte sivil kıyafetle derse girdiğini kaydetti.


MALATYA’DA DA KIYAFETLER SERBEST
Malatya'da da Eğitim Bir-Sen'e üye bazı öğretmenler ile idareciler, okula serbest kıyafetle geldi. Eğitim Bir-Sen Malatya Şubesi Başkan Yardımcısı Ahmet Yıldızhan, okulda görevde olduğunu ve kravat takmadığını, aynı şekilde okuldaki öğretmenlerin de serbest kıyafetle görevlerinin başında olduğunu kaydederek, Malatya'da Memur-Sen'in 12 bin üyesinin eyleme katıldığını öne sürdü.

Dün başladıkları eylemlerini "sivil itaatsizlik" olarak nitelendiren Yıldızhan, daha önce sendika olarak serbest kıyafetle yerlerine gitmeyi talep ettiklerini ve bunun için 12 milyon 300 bin imza topladıklarını anımsattı.

İmzaları Başbakanlığa ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na gönderdiklerini, ancak taleplerinin kabul görmediğini söyleyen Yıldızhan, "Üyelerimizden başörtüsüyle görevini yapmak isteyen yapıyor. Kot pantolonla işe gitmek isteyen gidiyor. Genel ahlaka uygun olmak kaydıyla sabah işe nasıl gelmek istiyorsa öyle geliyorlar" diye konuştu.

Yıldızhan, mevcut uygulamanın Kılık Kıyafet Yönetmeliği'ne bağlı olarak sürdürüldüğünü savunarak, bu yönetmeliğin değiştirilmesi gerektiğini, yeni Anayasa'da da serbest kıyafet taleplerinin yer almasını ve bu talebin Anayasal teminat altına alınmasını istediklerini sözlerine ekledi.


  http://www.radikal.com.tr/1125817112581725

  YORUMLAR
  (25 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bilim-eğitim-din - gamzekurt

  dini özgürlüklerden bahseden arkadaşı tebrik ederim, çok güzel yorumlamış. Dini özgürlük diye birşey yok bence de. olsa idi "allah korkusu" ile öğretmezlerdi herşeyi. Gelelim bilim ve eğitim mevzusuna; bir insan dini inançlarını bu kadar ön plana çıkararak bilim yapamaz. Bir kere zihni özgür değil en başında. İnançlarından sıyrılıp özgürce düşünemez. Dikkat edin, özgürlük burada önemli. Eğitim de benzer şekilde, dini ögeler ön planda iken yapılamaz, o zaman işte onun adı imam hatip okulu olur, medrese olur. Diğer ülkelerde bunun örnekleri var diyenlere şunu söylemek isterim: O ülkeler bir çok dinin, kültürün, ırkın birarada yaşadığı toplumlar aynı zamanda. Herşeyden önemlisi de düzgün çalışan medeniyete izin veren müthiş bir demokrasileri var, kimse kimseden daha eşit değil kısaca. Demek istediğim, bu tür "eylem"lerle veya "özgürlük"lerle demokrasi oluşmaz, önce demokrasiyi sağlam bir temel üzerine, örneğin devlet/insan/adalet sevgisi üzerine kurabilirsek bu tür özgürlükler kendiliğinden gelir, eyleme gerek kalmaz. Amacın gayet açık olduğu bu türden gelişmeler türbanlılara özgürlükten çok, türban takmayana baskı yapmayı doğurur. Çıkar avukatın biri tayt giyen kadın giremez yazma cüretini gösterebilir, erkekler tahrik oluyor saç telinden, dolayısıyla tecavüz haktı diye karar verir hakim, kısaca adalet biter. Platon'un Devlet isimli kitabını en başta öğretmenlere okutmanın bir yolu olsa keşke.

  Özümseme - fonksiyonel

  Öncelikle şunu anlamlandırmamız gerek. Nasıl ki, kavramları tahrip edenler. Hakkı batıl görmek istedi. Bunun için o kavramın radikal örneklerini ya da en bağnaz örneklerini temsilci gösterdi. Bu bağnazlık msalleri gösterek, "ulusunu sevenler için faşist dendi. Kendisini vicdanına uygun olan adayanlar için lümpenlik etiketi icat edildi." Annelerimizin, anannelerimizin, babannelerimizin eşarbına, yemenisine, başörtüsüne "İTİCİLİK" atfetmek için türban söylemi geliştirildi. Buna da ideolojik bir terminoloji uyarlandı. İslamcılar 28 Şubatta terörist yaftası ile fişlendi. Kamuda çalışanlar tasfiye edildi. Askerler ordudan azledildi. Bir takım kişiler hapislere atılarak, duygusal ve fiziksel işkencelere maruz kaldı. Ama kaybettirilen haklarını, yitirtilen değerlerini dağlara çıkıp, mağara inlerinde asker / polis / sivil öldürerek gerçekleştirmeye kalkışmadı. Legal alanda, konuşarak, yazarak, sivil toplum örgütleri ile kanalize olarak; sabırla, sebatla elinden alınan hakları birer birer aldı. Almaya da devam edecek. İster çağdışı, ister şeriatvari, ister ideolojik deyin. Demek ki, kan ve intikam bulaşmayan her hakkın alınması vakidir!

  Muz cumhuriyeti - IstNyIst

  Maalesef 3'cu dunya ulkesi oldugumuzun tescillenmesidir bu..

  Riskli Alanlar - rawnerve

  Kamu hizmetinde bulunanlar tarafsızlık ilkesini her yönüyle benimsemelidir.Türban istenildiği kadar karşı çıkılsın,İslam dininin bir sembolüdür.Şunu da biliyoruz ki kimlikler sembollerle birlikte kurulur.Bir ilkokul öğretmeninin o çağdaki bir çocuk için rol modeli olduğu düşünülürse, bu sembol sorununu da aşıp bir kimlik meselesine dönüşür.Ben bir öğretmen olarak gelişim çağındaki çocukların bu denli baskın ve sınırları son derece belli bir kimlikle karşı karşıya kalmalarının ruhsal dünyaları açısından riskli olduğunu düşünüyorum. İlkin öznel bir alan olan ruhaniliği belirleme handikapı bulunur. Daha pratik bir sorun ise, bu tür semboller devreye girdiğinde, her yurttaşın kendi inancını (ki ateizm de buna dahildir) kamusal "hizmet" alanında temsil etme hakkı doğar ki, bunu ilkokul-ortaokul sınıflarına taşıdığınızda, önünü alamayacağınız sorunlara yol açabilirsiniz. Sonuçta bu şekildeki bir serbestlik, bir inancın ön plana çıkmasına ve azınlıkta kalan inanç gruplarının dışlanmasına varabilir.

  sendika denilince - yap ya hiç

  sendika denilince akla sadece kendi inancı için mücadele gelmez onca alevi çocuğu danış-tayda ahimde zorunlu din derslerine girmemek için davalar kazandı onlarında haklarını ve özgürlüklerini aramalıdır sadece bir gurupun inanç özgürlüğümü sizin anladığınız

  "yaşasın mutlu azınlık " - Turgut1917

  Bu insancıklar bu güne kadar ne için eylem yapmışlar, bunlar toplumun en rahat en mutlu kesimi tek dertleri var kafa kapatmak, işsizlik almış yürümüş, baskı antidemokratik uygulamalar, en masum istek olan derelerimizi özgür bırakın yada dağlarımızı yok etmeyin Türkiye çöl olmasın bunları hiç bir yerde göremezsiniz kafa kapatsınlar yeter öyle türbanla saç kapatmak değil illa kafa kapatmak mutlu olmak istiyorsan kafa kapat mutlu ol 12 milyon imza toplamışlar sizin dilinizle Allah siz akıl versin toplumun en mutlu insanları sizi destekleyen "gerçek demokratlar" bir gün evden çıkamayınca sizin gerçek yüzünüzü görecektir ama atı alan İRAN'a yarmış olacak

  Bende istiyorum. - L09

  Öğretmenlere böyle bir özgürlük tanınacaksa,benimde çocuğuma öğretmen seçme özgürlüğü tanınsın.Başörtülü bir öğretmenden eğitim almasını istemiyorum.Mesele Özgürlüklerse eğer...ben çocuğuma,hayatı,gülmeyi,araştırmayı,sevmeyi,sorgulamayı,düşünmeyi,eğlenmeyi,sevmeyi,müzikten ve sanattan zevk almayı,öğretecek öğretmenler istiyorum.Dini motifler taşıyan kişilerin küçük yaşta çocuğumu etkilemesini istemiyorum.Banada bu özgürlük tanınacakmı?