Kamulaştırma başlıyor

Dere yatağında yapıldığı için her yağışta su baskınına uğrayan Eyüp'teki 178 konut kamulaştırılıyor. Yağmur sonrası taşma yaşanan derelerin bulunduğu Eyüp, Bağcılar, Güngören, Esenler ve Maltepe belediye başkanları ile Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş dün akşam bir araya gelerek, kamulaştırılacak ev sayısını görüştü.

İSTANBUL - Dere yatağında yapıldığı için her yağışta su baskınına uğrayan Eyüp'teki 178 konut kamulaştırılıyor. Yağmur sonrası taşma yaşanan derelerin bulunduğu Eyüp, Bağcılar, Güngören, Esenler ve Maltepe belediye başkanları ile Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş dün akşam bir araya gelerek, kamulaştırılacak ev sayısını görüştü.
Selden en fazla etkilenen ilçelerin başında gelen Eyüp Belediye Başkanı Ahmet Genç, Karadolap Mahallesi'nde sel baskınına uğrayan sokakları Bayındırlık ve İskân Bakanlığı bedellerinin altında kalmayacak şekilde kamulaştırma yapacaklarını belirtti.
Bedelle ya da takasla
Genç, "Kamulaştırmalar bedeli ödenerek ya da takas yöntemiyle yapılacak. Büyükşehir Belediyesi'nin Güzeltepe'deki 400 konutu takasta kullanılabilir. Kamulaştırma yeni bir sel felaketi yaşanmadan önce başlayacak" dedi. Başkan Genç, bir daha dere taşkınının yaşanmaması için bölgede 30 metre genişliğinde, 3.5 metre kesitinde bir dere yatağı oluşturulması gerektiğini söyledi.