Kamuya 93 uzman yardımcı alınacak

Kamuya 93 uzman yardımcı alınacak
Kamuya 93 uzman yardımcı alınacak
Kamuya 93 uzman yardımcısı alınacak. Bu uzmanlardan 60'ı başbakanlık, 33'ü TÜİK için olacak.

Resmi Gazete 'de yayımlanan sınav duyurusuna göre, Türkiye İstatistik Kurumu Uzmanı olarak yetiştirilmek üzere sınavla, Merkez Teşkilatına giriş sınavı, müracaat edenlerin mezun oldukları fakülte ve bölümlere göre toplam 33 Türkiye İstatistik Kurumu Uzman Yardımcısı 2 grup halinde alınacak. Birinci grupta hukuk fakültesi, iktisat, işletme, kamu yönetimi ve uluslararası ilişkiler bölümü mezunları arasından 37 Başbakanlık Uzman Yardımcısı alınacak. Bu gruptan müracaat edeceklerin KPSS P95, KPSS P97, KPSS P103 ve KPSS P116 puan türlerinden birinden en az 85 almaları gerekecek.

İkinci gruba ayrılan kontenjan ise iletişim fakültesi, bilgisayar mühendisliği, elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği bölümleri ile sosyoloji bölümleri olacak. Bu grup için 23 adayın ilgili KPSS puan türlerinden 75-80 taban puanı sağlamış olma şartı aranacak.

Başvuru yapacak kişilerin 10-14 Ağustos 2015 tarih aralığında Başbakanlık Uzman Yardımcılığı Giriş Sınavı Başvuru Formu'nu doldurarak http://www.basbakanlik.gov.tr/ adresinden elektronik ortamda veya Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’ne şahsen, elden veya posta yoluyla yapabilecek.

Giriş sınavı 31 Ağustos-11 Eylül, sözlü sınavı ise 28-30 Eylül arasında Ankara’da gerçekleşecek. Ayrıca Ankara Kalkınma Ajansı da 28 Ağustos’a kadar başvurabilecek adaylardan 9 uzman personel istihdam edecek.

TÜİK 33 uzman yardımcısı alacak

Resmi Gazete'de yayımlanan ilana göre, TÜİK Uzmanı olarak yetiştirilecek adaylarda istatistik, istatistik ve bilgisayar bilimleri, iktisat, uluslararası ilişkiler, matematik, işletme ile mühendislik fakültelerinin kimya mühendisliği, inşaat mühendisliği ve endüstri mühendisliği bölümlerinden mezun olma şartı aranacak.

Başvuruları 5-17 Ağustos aralığında TÜİK İnsan Kaynakları Daire Başkanlığı’nda yapabilecek olan adayların 5-6 Temmuz 2014 veya 4-5 Temmuz 2015'te yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı'nda ilgili puan türünden 80 ve üzerinde alması gerekecek. Ayrıca İngilizce, Fransızca, Almanca, İspanyolca, Rusça, Çince ve Arapça dillerinden birinden Yabancı Dil Sınavı'ndan 50 ve üzerinde puan almaları şart olacak.

Sözlü kısmı 5-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşecek olan sınavdan adayların 100 üzerinden en az 70 almaları gerekecek. Sözlü sınav puanı esas alınarak, puanı en yüksek adaydan başlamak suretiyle nihai başarı puanı tespit edilecek.