Kamyonetten dram saçıldı...

41 kaçak, bir kamyonetin kasasında havasızlık ve sıcaktan ölmek üzereyken yardım isteyince yakalandı. Yenikapı-Yalova seferini yapan feribotta çığlıkları duyan vatandaşlar polise haber verdi. Kaçakların üzerine serinlemeleri için hortumla su sıkıldı. İki kaçak tedavi altında.
Haber: SÜHEYLA GÖZDERELİLER / Arşivi

YALOVA - Bir kamyonette 'istiflenen' 41 kaçak, havasızlık ve sıcaktan ölmek üzereyken kendilerini dışarı attı! Feribotta yolculuk ederken nefes alamaz hale gelen kaçaklar kapıları yumruklayıp yardım istemeleri üzerine feribotun güvenlik görevlilerince fark edildi. İskeleye yanaşan feribottan polis nezaretinde çıkarılan kaçaklar, kapaklar açılınca kendilerini güçlükle dışarı atıp ölümden döndü. Fenalık geçiren iki kaçak, hastaneye kaldırıldı.
Olay, Yenikapı-Yalova seferi yapan Turgut Reis 1 Feribotu'nda, 35 yaşındaki Şükrü Acar'a ait 34 YVT 97 plakalı kamyonetin kasasından bağırış, ağlama ve yumruk sesleri gelmesiyle ortaya çıktı. Feribottaki güvenlik görevlileri, kamyonetin kasasındaki kaçakları fark edince Yalova Emniyet Müdürlüğü'ne haber verdi. 112 acil servisten de ambulans istendi.
Kimine su, kimine kalp masajı
Feribotun iskeleye yanaşmasının ardından, kaçakların bulunduğu kamyonet, polis tarafından Yalova Merkez Karakolu'nun bahçesine çekildi. Polisin kapaklarını açtığı kamyonetin kasasındaki kaçaklar kendilerini zor dışarı attı. Havasızlık ve sıcaktan fenalaşan Somali ve Libya uyruklu kaçaklardan bazıları, kamyonetin camlarını yumruklayıp ellerini kesti. Polis, güçlükle dışarı çıkabilen 41 kaçağın üzerine serinlemeleri için su sıktı. Kaçaklardan bazıları, hortumla sıkılan sudan içerek susuzluklarını gidermeye çalıştı. Kalbi sıkışanlara arkadaşları tarafından kalp masajı yapıldı. Can pazarı görüntülerinin yaşandığı karakolun arka bahçesindeki kaçaklar doktor kontrolünden geçirildi. Durumları kötü olan iki kaçak ambulansla Yalova Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı.
Şoför Şükrü Acar'la birlikte gözaltına alınan kaçaklardan bazıları verdikleri ifadede, Libya'dan vapurla İstanbul'a geldiklerini, İzmir'den deniz motoruyla Yunanistan'a kaçmayı planladıklarını söyledi. Bir grup kaçak da, Ege ve Akdeniz Bölgesi'nde çalışmayı düşündüklerini söyledi.
Polis yetkilileri haklarında yasal işlem başlatılan kaçakların adliyeye sevk edileceklerini söyledi.


    http://www.radikal.com.tr/7468467468460

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.