Kamyonun resmi izni yok

Kamyonuyla taşıdığı dev reklam panosuyla, karşıdan gelen minibüsü biçerek üç kişinin ölümüne yol açan sürücü tutuklandı.

ERZİNCAN - Kamyonuyla taşıdığı dev reklam panosuyla, karşıdan gelen minibüsü biçerek üç kişinin ölümüne yol açan sürücü tutuklandı. Hakkında soruşturma açılan pano sahibi ise taşımadan önce Trafik Müdürlüğü'nden sözlü görüş aldıklarını öne sürdü.
Erzincan'dan Sivas'a Ergan Alışveriş Merkezi'nin reklam panosunu taşıyan O.Ç. yönetimindeki kamyon, önceki gün yola çıktıktan kısa süre sonra, önüne çıkan ilk minibüse çarpmış, kazada üç minibüs yolcusu ölmüş, üç yolcu da yaralanmıştı. Savcılık, panonun sahibi İ.K. ve kamyon şoförü O.Ç. hakkında, 'dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu birden fazla kişinin ölümüne neden oldukları' gerekçesiyle 10 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma başlattı. Ayrıca ikiliye Trafik Kanunu'na muhalefetten 83'er milyon lira para cezası tebliğ edildi.
Kazadan sonra şok nedeniyle bir süre konuşamayan kamyon şoförü, olaydan pişmanlık duymadığını ortaya koydu. Kazada hiç suçu olmadığını, karşıdan gelen minibüs sürücüsünün yolculardan para topladığı için dikkat etmediğini ileri sürdü.
Bir alışveriş merkezini tanıtan panonun da Pöske Dağı'na dikilmek üzere taşındığı belirlendi. Hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma açılan alışveriş merkezi sahibi, "Kamyonun önünde, arkasında şirketimize ait eskortlar vardı. Ayrıca kamyonun arkasına ve yanlarına kırmızı bant çekmiştik. Karayolları'na resmen müracat etmedik. Ancak Trafik Müdürlüğü'nden sözlü görüş aldık. Haklıyız, haksızız diye düşünmüyoruz. Kaybedilen üç can var. Çok acılıyız" dedi.