Kan aramaya son!

Kızılay, vatandaşları hastane hastane dolaşarak kan arama derdinden kurtarıyor. Artık hastanın kan ihtiyacı bulunması için hasta yakınına söylenmeyecek, doğrudan Kızılay'a bildirilecek.

BURSA - Kızılay, vatandaşları hastane hastane dolaşarak kan arama derdinden kurtarıyor. Artık hastanın kan ihtiyacı bulunması için hasta yakınına söylenmeyecek, doğrudan Kızılay'a bildirilecek. Hastaya 'tam kan' verilmeyecek, tek kişinin bağışlayacağı kandan üretilecek ürünlerden birkaç kişi yararlanacak. Uygulama bir hafta sonra başlıyor.
Kızılay Kan Hizmetleri Koordinatörü Aydın Aydınlı, Kızılay'ın, tüm kan bankalarını birbirine bağladığı otomasyon sistemini Bursa'da tanıttı. 1 Ocak'tan itibaren Türkiye'de 10 bölgesel kan merkezi oluşturulduğunu belirten Aydınlı, 29 kan merkezinden 19'unun bu merkezlere bağlandığını söyledi. Bir hafta içinde de tüm merkezlerin bu sisteme bağlanmış olacağını vurgulayan ve vatandaşlara güvenli kan sağlamayı amaçladıklarını belirten Aydınlı şöyle konuştu:
Bir bağış, çok ürün
"Güvenli, spor yapan, sağlıklı insanlardan kan alarak, bu kanı işlemek istiyoruz. Kan aldığımız şartların iyileştirilmesiyle birlikte, tam kanı eritrosit, trombosit ve plazma gibi üç ürüne ayırıyoruz. Bu da, kandan birkaç kişinin faydalanmasına imkân sağlıyor. Zaten bir insanın, kanın içindeki bu üç maddeye birden ihtiyacı olmuyor. Biz bu sisteme yeni geçtik, ancak AB'de 1990'dan beri kişilere tam kan nakli yapılmıyor."
Hasta yakınılarının acil durumlarda kapı kapı dolaşarak kan aramasının doğru olmadığını ve yeni sistemle bunun son bulacağını belirten Kızılay yöneticisi Aydın, şu bilgileri verdi:
"İstanbul Çapa, Zeynep Kamil, Bursa, İzmir, Antalya, Gaziantep, Sivas, Ankara, Trabzon ve Samsun'da kurduğumuz bölgesel kan merkezlerinde üretilecek sağlıklı kan ürünleri, otomasyon sistemi sayesinde ihtiyaç duyulan yerlere hemen aktarılabilecek. Vatandaşlar kan ihtiyacından haberdar bile olmayacak. Artık kan bulmak için dolaşmak zorunda kalmayacaklar. Hastane ne kadar kan lazımsa bizden isteyecek."
Kan vermeye çağrı
Aydınlı, Türkiye'de yıllık 3.5 milyon ünite kana ihtiyaç duyulduğunu, ancak yıllık kan bağışının ancak 305 bin ünite civarında olduğuna dikkati çekerek, Kızılay olarak Türkiye'nin kan ihtiyacının yüzde 45'ini karşılayabildiklerini ifade etti. Aydınlı, tüm sağlıklı insanları kan bağışında bulunmaya da davet etti.


    http://www.radikal.com.tr/7399167399160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.