'Kana kan' sistemine darbe vurulacak

Kan toplama konusunda Kızılay'ı tek yetkili kılan 'Ulusal Kan Projesi ve Güvenli Kan Temini Projesi' bir türlü ilerlemeyince Başbakan Tayyip Erdoğan yeniden devreye girdi.
Haber: TARIK IŞIK / Arşivi

ANKARA - Kan toplama konusunda Kızılay'ı tek yetkili kılan 'Ulusal Kan Projesi ve Güvenli Kan Temini Projesi' bir türlü ilerlemeyince Başbakan Tayyip Erdoğan yeniden devreye girdi.
Başbakan Erdoğan, kan temin edemeyen vatandaşların kendisinden yardım istemeleri üzerine iki yıl önce katıldığı Kızılay Genel Kurulu'nda sorunu dile getirmişti. Bunun üzerine Meclis'ten Kan ve Kan Ürünleri Yasası çıktı. Ancak buna rağmen hastanelerin kan toplamaya devam ettiği belirtiliyor. Çünkü kan hastanelerin döner sermayelerine büyük bir girdi sağlıyor. Hastane, vatandaşlardan topladığı kanı ve kan ürünlerini, sosyal güvenlik kuruluşlarına para ile satıyor. Hastası olan vatandaşa, 'Git kan verecek dört-beş kişi bul' deniliyor. Kan bulunamaması durumunda simsarlar devreye giriyor.
Kızılay Genel Başkanı Tekin Küçükali önceki gün Başbakan Erdoğan'ı ziyaret ederek Kan Projesi'yle ilgili durumu anlattı. Bunun üzerine Erdoğan'ın Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a, "Bu sorunu mutlaka çözün. Vatandaş hastası varken bir de kanla filan uğraşmasın" diyerek talimat verdiği belirtildi.
Vatandaşı mağdur etmeyen sistem şöyle çalışacak: Gönüllü kan toplamasında tek yetkili Kızılay olacak. Vatandaş hastasına kan temin etmek için para ödemeyecek. Kanı ilgili hastane temin edecek.