Kanaat var ancak kanıt yok

Telefon dinleme iddiaları nedeniyle TBMM'de oluşturulan araştırma komisyonlarının
çalışmaları fiyaskoyla sonuçlandı. Araştırma komisyonlarında konuyla ilgili teknik...

ANKARA - Telefon dinleme iddiaları nedeniyle TBMM'de oluşturulan araştırma komisyonlarının
çalışmaları fiyaskoyla sonuçlandı. Araştırma komisyonlarında konuyla ilgili teknik bilgiye sahip üyelerin görev almaması, sonuca ulaşılmasını engelledi. Komisyon raporlarında, 'telefonların yasadışı dinlendiği yolunda yaygın kanaat' olduğu ancak kanıt elde edilemediği görüşlerine yer verildi. Bilgi vermek için komisyona çağrılan Mesut Yılmaz, Bülent Ecevit, Mehmet Ağar ise çağrıya cevap vermedi.
Sabit ve cep telefonlarının dinlenmesi skandalı, Suat Pamukçu başkanlığında 1996 yılında oluşturulan Meclis Araştırma Komisyonu raporlarına şöyle yansıdı:
'Profesyonelce bir iş'

 • Osman Muzaffer Ayvalı (Türk Telekom A.Ş. Teknik İşletme ve Bakım Dairesi Başkanı): Teknik detaylarından dolayı GSM cep telefonlarının dinlenmesi çok daha profesyonelce bir iştir. Böyle bir cihaz bizim teşkilatımızda şu anda mevcut değildir. Cep telefonunu teknik olarak bizim dinlememiz mümkün değil.
  İstihbarat dinleyemiyor!
 • Osman Ak (Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı Teknik Şube Müdürü): Ben yetkili ağız olarak söylüyorum, şu anda Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Daire Başkanlığı cep telefonu dinleyemiyor ve bizim bu konuda acil ihtiyacımız var.
 • Mustafa Tahir Ertüzün (Telsim Genel Müdür Yardımcısı): Bu dinleme cihazları Türkiye'de üretilen bir cihaz değil. Bu talep, bize MİT tarafından yapıldı ve biz de isteğinizi dile getirdik. Türk Telekom tarafından da 'hatlarınızı bu bizim salona irtibatlayın' şeklinde şekilde yazılar geldi; biz de onları yaptık.
 • Fuat Ertüzün (Turkcell Yetkilisi): Turkcell'de şu anda telefonları dinlemek üzere bir aygıt kurulamamıştır.
 • Prof. Dr. Kemal İnan (ODTÜ Elektronik Bölümü): Dinlenebilmesi için santralı yöneten kuruluş ile dinleyen kuruluş arasında bir işbirliği olması lazım.
  'Paralelle dinlenebilir'
 • Cengiz Bulut (Telekom Genel Müdürü): Bir telefonun dinlenebilmesi ancak bu telefonun hattına paralel girilmesi ile mümkündür.
  Paralel girme fiziksel bir işlem olduğu için hattın takip edilmesi durumunda hemen tespit edilebilir. Şirketimiz bünyesinde dinleme cihazı bulunmamaktadır.
 • Kemal Çelik (Emniyet Genel Müdürvekili): Emniyet Müdürlüğü ünitelerince yapılan dinleme işlemleri, münferiden
  alınan mahkeme kararlarına istinaden yapılmaktadır.
  Yasal düzenleme önerisi
  Araştırma komisyonunun raporunun sonuç bölümünde ise şu değerlendirmelere yer verildi:
  "Komisyonumuz yaptığı çalışmalar sonunda, telefonların yasadışı dinlendiği yolundaki yaygın kanaati gözlemlemiş; ancak bu konuda kanıt elde edememiştir. Buna neden olarak da, Anayasamızın 22'nci maddesinin amir hükmüne rağmen konuya ilişkin yasal düzenlemenin bugüne kadar yapılamamış olduğu kanaatine varmıştır. Komisyonumuz bu kanaatinden hareketle, TBMM Başkanlığı'na ve hükümete hazırlamış olduğu yasa taslağını iletmeyi ve hazırlanacak yasa tasarısında suçu önleme ve zanlıların yakalanması için gerekli düzenlemelerin yapılmasını sağlayacak hükümlerin konulması önerilerini sunmayı TBMM Genel Kurulu'nun bilgilerine arz eder."