Kanada'da taciz edilen küçük kız 'Avustralya'dan kurtarıldı

Cinsel tacize uğrayan Kanadalı çocuk internetten imdat çağrısı yaptı. Mesajı alan Avustralya merkezli taciz yardım hattı sayesinde küçük kız kurtarıldı.

MONTREAL - Cinsel tacize uğrayan Kanadalı çocuk internetten imdat çağrısı yaptı. Mesajı alan Avustralya merkezli taciz yardım hattı sayesinde küçük kız kurtarıldı.
Kimliği gizli tutulan çocuk, Google'a İngilizce olarak 'çocuk yardım' kelimelerini yazdı ve aramaya başladı. İlk karşısına çıkan, çocuklara online yardım verdiğinden bahseden bir Avustralya sitesiydi. Çocuğun siteye gönderdiği mesaj, yetkililer tarafından polise yönlendirilince Avustralya polisi, ABD Federal Araştırma Bürosu'nu alarma geçirdi. Onlar da mesajın nereden geldiğini belirledi ve ve Kanada'nın Ulusal Çocuk İstismarı Koordinasyon Merkezi'ne (NCEEC) haber verdi. Kanadalı otoriteler çocuğun izini bulup yerel polise haber verdi. Kanada polisi, çocuğun koruma altına alındığını ve incelemelerin başladığını açıkladı.
Avustralya'da Queensland merkezli Çocuk Yardım Hattı yetkilileri, telefon ve internet sitesiyle her hafta 10 bin çağrıya cevap veriyor. Katolik De La Salle Kardeşler Yardım Kurumu'nun girişimi olan yardım hattı danışmanları, 2005 yılında 31 bini internet üzerinden 640 binden fazla yardım çağrısı almış. Kanada'dan Avustralya'daki merkeze ulaşan çocuğun mesajında "Lütfen bana bunun bir daha gerçekleşmemesi için yardım edin" yazdığı belirtildi.