Kanada'ya gönderilen sorunlu aşılar kuşkulara tuz biber ekti

Türkiye'nin 25 milyon doz domuz gribi aşısı sipariş ettiği Glaxo Smith Kline'ın Kanada'ya verdiği bir parti aşı alerjik reaksiyona yol açtı. Firma: Türkiye'deki aşıyla hiçbir ilgisi bulunmuyor
Haber: BEHZAT MİSER / Arşivi

ANKARA - Dünya Sağlık Örgütü’nden (WHO) gelen bir haber aşıların güvenirliğini bir kez daha sorgulattı. WHO Glaxo Smith Kline ilaç şirketine ait domuz gribi aşısının, Kanada’ya gönderilen bir partisinin ciddi alerjik reaksiyona neden olduğunu, söz konusu aşının geri çekildiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı yetkilileri bu firmadan siparişi edilen aşıların “deneme aşamasını henüz geçemediğini” söylediler. Türkiye de Glaxo Smith Kline’a 25 milyon doz aşı siparişi vermişti.
Anadolu Ajansı’nın haberine göre, WHO sözcüsü Thomas Abraham, Kanada’da aşıya karşı alışılmamış oranda ‘ciddi’ alerjik reaksiyonun belirlenmesi üzerine, bunun nedenini bulmak için gerekli araştırmaların yapılmakta olduğunu açıkladı. Sözcü, WHO’nun bu aşamada aşılanmayla ilgili önerilerinde bir değişiklik yapmayacağını belirterek, “Öncelikle Kanada’da ne olup bittiğini anlamamız gerekiyor” dedi. GlaxoSmithKline sözcüsü Gwenan White da bir parti domuz gribi aşısına karşı normalden fazla alerjik reaksiyon tespit edildiği yönündeki haberlerin ardından bir tavsiye yayımladıklarını söyledi. Sözcü, Kanada’daki sağlık görevlilerine söz konusu aşıyı kullanmamaları tavsiyesinde bulunduklarını, sağlık yetkilileri ile firmanın olayı araştırdığını kaydetti. White, aşırı alerjik reaksiyona neden olduğu belirtilen bu partide 172 bin doz aşı bulunduğunu, Kanada’ya toplam 7,5 milyon doz aşı dağıtıldığını ifade etti.
Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bir ay önce yaptığı açıklamada, Türkiye’nin Glaxo Smith Kline ’dan 25 milyon doz, Novartis’ten 15 milyon doz, Sanofi Pasteur’den 3 milyon doz aşı siparişi verdiğini bildirmişti.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri, WHO açıklamasını değerlendirirken, ilk gelen partinin Novartis’in aşıları olduğunu belirterek, şunları söylediler:
“Glaxo Smith Kline’dan deneme için gelen aşılar oldu, ancak onlar şu anda Hıfzıssıhha’da test ediliyor. Piyasaya sürülmedi. Kanada’da bir partinin bozuk çıkması, aşılama programını bozmaz. test sonuçlarında Glaxo Smith Kline’nin aşıları bozuk veya alerjik reaksiyon çıkarsa, yeni bir parti isteriz. O testlerden de geçemezse firma, 25 milyon dozluk sipariş iptal edilir. Türkiye’ye 18 milyon doz aşıyla idare etmeye çalışır veya Novartis’i zorlar aşı miktarının artması için. Pandemi Kurulu, buna karar verecektir. Sanırım önümüzdeki hafta, Hıfzıssıhha’daki testler bitmiş olacak. Oradan çıkan sonuç her ne olursa kamuoyuyla paylaşırız. ‘şu firmanın aşısı bozuk çıktı’ deriz açık yüreklilikle. Bugüne kadar 400 bin, 5 yaş altıyla birlikte 500 bin insan aşı oldu 22 günde. Bize aşının başladığı tarihten beri olumsuz bir geri dönüş olmadı.”

Firma: Türkiye’dekiyle ilgisi yok
Glaxo Smith Kline’ın yaptığı açıklamada ise “Kanada’da geri çekilen lot sadece bu ülkede kullanıma sunulmuş olup, Türkiye’deki aşıyla hiçbir ilgisi bulunmamaktadır” denildi.