Kanadoğlu: Gül'ün yemeği yargı egemenliğine saldırı

Kanadoğlu: Gül'ün yemeği yargı egemenliğine saldırı
Kanadoğlu: Gül'ün yemeği yargı egemenliğine saldırı

Antalya Barosu Başkanı Zafer Köken (sağda) bu yılki ?Uğur Mumcu Özel Ödülü?nü kazanan Sabih Kanadoğlu?na plaket verdi. FOTOĞRAF: MEHMET ÇINAR / DHA

ANTALYA - Yargıtay Onursal Başsavcısı Sabih Kanadoğlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yasama, yürütme ve yargının temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği zirvenin ‘yargının egemenliğine yapılmış bir saldırı’ olarak değerlendirdi.
Gazeteci Uğur Mumcu’nun katledilişinin 16’ncı yıldönümü nedeniyle Antalya Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen törende Kanadoğlu’na Antalya Barosu tarafından ‘Uğur Mumcu Özel Ödülü’ verildi.
Tören öncesinde gazetecilere değerlendirmelerde bulunan Kanadoğlu, Gül’ün geçen hafta gerçekleştirdiği zirveyi nasıl değerlendirdiği sorulunca şunları söyledi: “Bir kere zirve, erkler ayrılığı ilkesine aykırıdır. Yargı, kendisine hiçbir şekilde görevli, yetkili ve sorumlu olmayan bir zeminde memleketin sorunlarını konuşma eğiliminde olmamalıdır ve bu yargının egemenliğine yapılmış bir saldırıdır.”
Kanadoğlu ödül törenindeki konuşmasındaysa “Geldiğimiz noktada yargı bağımsızlığından bahsetmek mümkün değildir. Yargı yüksek mahkemeler hariç bağımsız değildir. Yürütmenin etkisi altındadır” dedi.
Ergenekon operasyonu kapsamında geçen hafta kendi evinin arandığını da hatırlatan Kanadoğlu, şöyle devam etti: “Bu ülkede, cumhurbaşkanından sade vatandaşa kadar herkes yargılanabilir. Ama benim geçenlerde evimin aranması artık Türkiye’de dokunulmaz kimsenin kalmadığı yolunda bir açıklama yapılmasına yol açtı. Bu halkımızla alay etmektir. Bu ülkede evrakta sahtecilik, ihaleye fesat vardır, bu suçlardan yargılanması gereken kişiler, bu ülkeyi yönetmektedirler. Bu gidiş iyi bir gidiş değildir.” (dha)