Kanal D kumandada ilk sırayı aldı

Kanal D kumandada ilk sırayı aldı
Kanal D kumandada ilk sırayı aldı

Ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesi kapsamında, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansı alan 8 yayıncı kuruluş belli oldu. Kumanda üzerindeki sıralama için kura sonucu oluşan listede, ilk sırayı Kanal D aldı.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından gerçekleştirilen ihalenin dün gerçekleştirilen ilk ayağında, genel yayın türünde HD yayın yapacak 8 ulusal kanal belirlendi.Ulusal karasal sayısal televizyon yayın lisansı sıralama ihalesi kapsamında, genel yayın türünde HD yayın yapma lisansı alan 8 yayıncı kuruluş belli oldu. Kumanda üzerindeki sıralama için kura sonucu oluşan listede, ilk sırayı Kanal D aldı.
Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) tarafından gerçekleştirilen ihalenin dün gerçekleştirilen ilk ayağında, genel yayın türünde HD yayın yapacak 8 ulusal kanal belirlendi. Yaklaşık 8 saat süren ihaleye 13 yayıncı kuruluş katıldı. Belirlenen kanal sayısı uyarınca bu kuruluşlardan 8’i HD yayıncılık yapma lisansı elde etti. DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D), AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV), Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk), Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX), Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV), Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV), Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV) ve Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk) genel yayın türünde HD yayın yapma lisansı aldı.

238 tur yapıldı
Daha sonra ihale, bu 8 yayıncı kuruluşun kumanda üzerindeki sıralarının belirlenmesi için devam etti. Toplam 238 turun gerçekleştirildiği ihalede, aynı teklifi veren yayıncı kuruluşlar arasında kura çekimine gidilerek sıralama belirlendi. İhalede en yüksek teklif 51 milyon 200 bin lira olurken, HD lisansı için 8 tv kanalının toplam ödeyeceği miktar 401 milyon lira olarak gerçekleşti. Genel yayın türünde HD yayın yapma lisansını alan yayıncı kuruluşlar, verdikleri teklifler ve kura sonucu oluşan sıralama şöyle:
1- DTV Haber ve Görsel Yayıncılık Anonim Şirketi (Kanal D): 51 milyon 200 bin lira 2- Huzur Radyo TV Anonim Şirketi (FOX): 51 milyon 200 bin lira
3- Işıl Televizyon Yayıncılık Anonim Şirketi (Star TV): 51 milyon 200 bin lira
4- Turkuvaz Aktif TV Prodüksiyon Anonim Şirketi (Turkuvaz Aktif TV): 51 milyon 200 bin lira
5- Yaşam Televizyon Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Kanal Türk): 50 milyon lira
6- Samanyolu Yayıncılık Hizmetleri Anonim Şirketi (Samanyolu TV): 48 milyon 800 bin lira
7- AKS Televizyon Reklamcılık ve Filmcilik Anonim Şirketi (Show TV): 48 milyon 800 bin lira
8- Ciner Medya TV Hizmetleri Anonim Şirketi (Haber Türk): 48 milyon 600 bin lira.

RTÜK onayı beklenecek
İhale Komisyon Başkanı ve RTÜK Başkan Yardımcısı Aslan Narin, sonuçların üst kurul onayına sunularak kesinleşeceğini, daha sonra katılımcı kuruluşlara lisans ve kapasite tahsisisin yapılacağını söyledi. Bugün düzenlenecek ikinci ihalede, 11 standart çözünürlüklü yayın tekniğiyle genel türde ulusal televizyon yayın lisansı için teklif verilecek. Üçüncü ve dördüncü ihalelerin yapılacağı perşembe günü, 11 standart çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisansı ve 3 yüksek çözünürlüklü yayın tekniğiyle tematik türde ulusal televizyon yayın lisansı için teklifler alınacak.