'Kanal İstanbul Küçükçekmece'den geçecek'

'Kanal İstanbul Küçükçekmece'den geçecek'
'Kanal İstanbul Küçükçekmece'den geçecek'
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, 'Kanal İstanbul' projesinin Küçük-çekmece'den başlayacağını söyledi.

Türkiye ’nin en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul ’un rotası kesinleşti. Buna göre Kanal İstanbul Küçükçekmece Gölü’nden başlayıp Altınşehir, Sazlıbosna Barajı, Şamlar Köyü ve Tayakadın üzerinden Karadeniz’e ulaşacak. Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, söz konusu rotayı “Yüzde 99 burası olacak” diyerek doğruladı. Aziz Yeniay, böylece İstanbul’un en önemli su kaynaklarından olan Terkos Gölü’ne de dokunulamayacağına dikkat çekti. Yine Yeniay’ın verdiği bilgiye göre kanalın genişliği de 250 metre civarında olacak. 

Üç güzergâh vardı

Son günlerde en tartışmalı konulardan biri haline gelen Kanal İstanbul için üç ayrı güzergâh öne çıkıyordu. Bunlardan ilki Silivri yakınlarında yer alan Kavaklı’dan başlayıp Durusu Gölü’nün üzerinden Karadeniz’e ulaşıyordu. Bir başka güzergâh ise Marmara’da Büyükçekmece Gölü üzerinden, Kestanelik Köyü’ne, oradan da Karadeniz’e dökülüyordu. Ancak gelen son bilgiler bu iki güzergâhın da rafa kaldırıldığı yönünde.
Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay projenin başlangıç noktasının Küçükçekmece olacağını belirtirken, kanalın Küçükçekmece Gölü’nün kenarında yer alan askerlik şubesinden başlayacağını ifade etti. Yeniay, Kanal’ın Altınşehir üzerinden, Şamlar Köyü’nün yanından Sazlıbosna Barajı’na, oradan da Tayakadın üzerinden Karadeniz’e ulaşacağını kaydetti. Yeniay, böylece İstanbul’un en önemli su kaynaklarından olan Durusu Gölü’ne de (Terkos Gölü) dokunulamayacağına dikkat çekti. Yeniay, Kanal İstanbul’un 250 metre genişliğinde olacağı bilgisini verdi. 

Arazi fiyatları arttı

Kanalın Küçükçekmece ekonomisi için önemli bir etkisinin olmayacağını söyleyen Yeniay, ancak kanalın geçtiği bölgelerdeki arsa fiyatlarının son dönemde önemli bir artış gösterdiğini hatırlattı. Yeniay, 3. havalimanı ve Kanal İstanbul civarındaki arsa ve arazilerin metrekare fiyatlarında 20 kata yakın artışlar olduğunu vurguladı. Yaklaşık 20 milyar liraya mal olması beklenen kanalın uzunluğunun 40-45 km arasında olacağı, etrafında modern bir yaşam alanının oluşturulması planlanıyor.