Kanalİstanbul yapılırsa eski Haliç geri gelir

Kanalİstanbul yapılırsa eski Haliç geri gelir
Kanalİstanbul yapılırsa eski Haliç geri gelir
"Sorun Boğaz'dan geçen petrol tankerleriyse yeni boru hattı yapılır" diyen Prof. Dr. Saydam, Kanalİstanbul'un yaratacağı ekolojik yıkımı anlattı.
Haber: SERKAN OCAK - serkan.ocak@radikal.com.tr / Arşivi

Prof. Dr. Cemal Saydam bir deniz bilimcisi. ODTÜ mezunu. Doktorasını Liverpool Üniversitesi Deniz Bilimleri’nde yaptı. Sonrasında da uzun süre ODTÜ’de çalıştı. ODTÜ’deyken İSKİ’nin atık sistemi üzerine yıllarca İstanbul Boğazı’nda çalışmalar yaptı. Yenikapı’daki atık su arıtma tesisinin denize deşarj edilen arıtılmış suyun Karadeniz’e ulaşıp ulaşmadığını, özel olarak hazırlanan kırmızı renkli boyalarla boğazda takip etti. Ulaştığını kanıtladı. Yani boğaz sistemini en iyi uzmanlardan.
Halen Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği öğretim üyesi olan Prof. Saydam, İstanbul’da gerçekleştirilen Slow Fish etkinlikleri kapsamında hafta sonu Boğaziçi Üniversitesi’nde ‘Kanal İstanbul’ projesi üzerine bir sunum yaptı. Daha önce kaleme aldığı ‘çılgın proje’nin neden olacağı ekolojik yıkımı bu kez Radikal’e anlattı. Saydam özetle şunları söyledi:
Projeyi ilk duyduğumda ‘Boğaz’ı bilen akademisyenlere danışmışlar mı’ diye sordum. Emek veren kimseye danışmamışlar. Karadeniz ile Marmara arasında yaklaşık 30 santim yükselti farkı var. Karadeniz sürekli tatlı su kaynaklarıyla beslenirken, Akdeniz buharlaşarak boşalıyor. Cebelitarık’tan da beslenmesine rağmen Akdeniz’in asıl kaynağı Karadeniz’dir.
Marmara’nın ilk 25 metresi Karadeniz, altındaki ise Akdeniz suyudur. 25 metrenin altında oksijen sıfıra yakın. Canlı yetişmiyor. 25 metrenin altında balık tuttum diyen yalan söylemiş olur.
Karadeniz Tuna, Sakarya, Çoruh, Yeşilırmak gibi tatlı su kaynaklarıyla beslenen bir havuz. Sistem bir havuz problemi gibi. Karadeniz 3 musluktan doluyor, 2 musluktan (İstanbul ve Çanakkale boğazları) boşalıyor. Bir musluk daha açılırsa (Kanal İstanbul) sistem bozulur. Zaten çalışan bir fabrika (Boğaz) var. Fabrika sayısı artar.
Yeni bir kanal Marmara’ya yeni bir organik yük demek. Sakarya Nehri’nin 5-10 katı daha fazla organik yük getirir. Bu yük ilk 10 yılda başlarda belki balık stoklarını arttırır bile. Fosfat çoğalacak. Oksijensiz tabaka yüzeye çıkacak. Hidrojensülfür oluşur. Bu da insan oğlunun en hassas olduğu koku anlamına gelir. Yani eski Haliç. O zaman Marmara biter. İstanbul biter. Zamanı söylemek zor, belki 100 belki 1000 yıl sonra...
Haliç üzerinde araştırma yaparken, yapılacak müdahale ile birkaç saatte düzelebileceğini belirtmiştik. Bilim öyle diyordu. Dediğimiz gibi de oldu.
Ancak bu farklı. Doğanın dengesiyle bir kez oynadığınızda bir daha geri dönüşü olmaz. Haliç’i kurtardık. Ancak Marmara’yı kurtaramazsınız.
Marmara boşalmaya başladıkça Akdeniz’den gelen su artacak. Karadeniz tuzlanınca ne olacağını bilemeyiz.
Rusya, Ukrayna, Romanya da biliyor. Bilime inanan hiçbir ülke buna izin vermez. Putin buna müsaade etmez. Dünya karşı çıkar.
Bu projenin rafa kalkması değil, unutulması gerekiyor.
Boğazlar sistemi dünyada tek. Daha önce yapılan Panama Kanalı ya da Süveyş Kanalı’ndan çok farklı. Bunların kıyaslanması bilimsel olarak çok yanlış.

Yeraltı suyu olmayan bir kara parçası daha

Kanalİstanbul’la oluşacak ‘yeni ada’nın yeraltı suları boşalacak. Mecburen milyonlarca İstanbullu’nun yaşadığı yeni adaya yeni su hattı projeleri yapılması gerekecek.
Alternatifler yaratılabilir. (Boğaz’daki) Asıl yoğunluk petrol tankerlerinden kaynaklanıyorsa, yeni bir boru hattı
yapılabilir. 


  http://www.radikal.com.tr/1156771115677121

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Hukuktan bihaber misin arkadaşım? - fekkuragabe

  Kanalİstanbul projesi ile Montrö çöpe atılıyormuş. Bu dediğine kargalar güler. Napacaksın? Boğaz dururken kanaldan geçme zorunluluğu mu getireceksin? Tek taraflı irade beyanında sözleşmede değişiklik mi yapacaksın? Bu arada İngiltere ve bilumum devlet sus pus oturacak. Bravo! Ben olacağı söyleyeyim sana. Marmara'dan Karadeniz'e iki geçiş güzergahı olacak. Isteyen istediğini kullanabilecek zira Montrö'nün çöpe atılması için Türkiye tek başına tek taraflı olarak Fesih edebilir onun da sonucunu düşünmek istemem, onun dışında tek taraflı olarak anlaşmaya burdan geçme orAdan geç zorunluluğu getiremez. Kanalİstanbul'u kullanmak avantajlı gelirse dileyen elbette kullanabilecektir. Yoksa eski yola devam olacaktır

  @kanini93 - savassarioglu

  Bence daha ziyade senin okuma işini gözden geçirmen gerekiyor. Önerilen boru hattının nasıl bir şey olduğunu sandın Allah aşkına? Hadi diyelim ki, boğaz geçişi için önerilen borunun diğer ucunda petrolün yeniden gemilere yüklenip istenen yere gidebileceğini düşünemedin, petrol boru hatlarına yalnızca bir noktaya petrol iletmek için mi onca yatırım yapıldığını sanıyorsun? Ayrıca petrolün her mahalleye kadar götürülmesinde bir fayda olacağını mı sanıyorsun? Hiç rafinerisi olmayan ülkeler var. O ülkelere petrol gitse ne olacak? Petrol hatları rafinerilere gider. Rafinerilerden çıkan ürünler de, çeşitli taşıma yöntemleriyle dağıtılırlar. Burada tek sorun, senin hiçbir şey bilmediğin bir konuda, anlamadığın bir öneriyi yorumlamaya kalkışman.

  Yeni boru hattı - kanini93

  Yeni boru hatta yapılması pek de akılcı bir çözüm önerisi olmamış. Sonuçta tek bir yere gitmeyecek gemiler. Malesef haberin geri kalanının güvenilirliğini (ve tarafsız düşünülmemiş olma ihtimalini) arttırıyor.

  Sayın Saydam'ın en azından iddiasını kanıtlaması için desteklenmesi gerekir - nickodin

  Öncelikle yapılması planlanan işin geri dönüşümsüz olduğunun şuuru içinde yol alınmalıdır.İddia sahibinin ''işinin ehli(uzman) olma'' ötesinde ''işinde söz sahibi(otorite)''olması hasebi ile ;özellikle de katmanlar arası H.Sülfür ve fosfat dağılımında öngörülen değişim ve tehdit yönünden iddiasını ispata davet ve yardım teklif edilmelidir.Elan mevcut teknolojik imkanlarla proje maliyet ve çevre etkisine kıyasla ''suparası''bir harcama ile ''modelleme ''yöntemi ile yapılabilir,akkoyun mu karakoyun mu anlaşılır.Hatta böyle bir projeyi Discovery,Nat.Geo gibi kanallar dahi finanse edebilir.İlgili ülkelerin otorite bilim insanlarından oluşan bir bilim kurulu da hakemlik eder.''Denizlerin birbirine karıştırılmadığı'' ayeti kerimesinde mucize görüyorsan,bunda bir hikmet arıyorsan tevekkülden evvel tedbiri de elden bırakma.Şu babalanmalar,külhani tavırlardan ve tüm dayatmalardan ise ikrah ettik...

  "bu ulkedeki bilim adamlarina guvenilmez" - keryil

  bir de bu cikti simdi basimiza. "neden bilim insanlarina danismiyorsunuz" diyene "bu ulkede bilim insanlari ideolojik hareket ediyor da ondan" demek moda. bu adamin soyledigi yanlis da akiskanlarla ilgili teknik bilgisi kayikciliktan ibaret recep tayyip erdogan'in soyledigi mi dogru? hayir madem bu ulkedekiler ideolojik (ki nedense hep iyi universiteler yani odtu, bogazici, hacettepe vs. ideolojik ama uydur kaydir butik universitelere guvenmekte bir probleminiz yok), gidin sorun stanford'a, berkeley'e, mit'ye, lozan politeknige, bakalim onlar ne diyecekler? ama acin bakin, oralardan da gorus alinmiyor. hukumet zaten hayal dunyasinda yasiyor, siz de onun bu hastaligini ilerletiyorsunuz. ayrica rusya'nin boyle bir seye izin vermeyecek olmasi, veya bu isin rusya'nin zararina olmasi, turkiye'nin yararina olduguna dair bir emare degildir. karadeniz'e kiyisi olan herkesi kotu etkileyecek bir sey bu, ama turkiye'de hukumet disinda kimsenin sozu gecmedigi, hukumet de bu projeyi istedigi icin rusya ve diger ulkeler izin vermez denmis. yani turkiye'nin de karsi cikmasi lazim ama hukumetin vizyonu yetmiyor denmis. bir bitin arkadas ya, uydularin yazilimlarini odtu yazar (sahsen taniyorum bu insanlari, cogu gezi surecinde de baskaldiriyoruz eylemlerinde de bulundu), sonra iki denyo cikar "odtululer uyduya, ilerlemeye, bilime engel oluyor" der. odtu olmasa gokturk-2'nin g'sini goremezdiniz. marmara ilahiyattan mi cikiyor saniyorsunuz bu muhendisler filan?

  vatanperverlik ilmi. - likapa

  sol kesim muhalefet eden sağ kesimi cahil, bişey bilmeyen,eğitimi olmayan vs gibi kendinden düşük gören bir beyinle yorumlar yazıyor.evet sağ kesim, terör eğitimi almadı.sokakları hiçbir zaman yakıp yıkmadı.belediye otobüslerini, polis otobüslerini yakmadı, molotoflarla insanların yaşam alanlarını tarumar etmedi.bişey daha yapmadı.havalimanı yapılmasın diye sokakları yakmadı.boğaz köprüsü yapılmasın diye de.istanbulun eşsiz boğazını montrö'nün boyunduruğundan kurtaracak kanal istanbul için de demeyecek.en önemlisi, birilerinin dürtmeleriyle sokaklara çıkmadı.mesela esed istedi diye teröristlerle eylem yapmadı,sokakları ve polisi yakmaya çalışmadı.biz ilmimizi hiç bir zaman ülke menfaatlerinin üzerinde tutmadık.hele türkiye düşmanlarının hizmetine hiç vermedik. bizim ilmimiz vatanperverliktir, bu da bize yeter artar bile.

  yazık ki ne yazık - Ilkay

  Basbakanın on yıldır yaptıgı etkili antientellektualizm propagandasının, degersizlestirmenin, din ve gelenek manipulasyonunun ve rakipsizligin sonucu meyveleri bu destekci yorumlar. Gercekten bilim ureten ve uluslararası alanda kabul edilen bir bilim adamı sadece TURKIYE de dinlenmez. Sadece oy veren kitlesinin yuzde ellisi bana ait ve bu hakla daha hic kimseye sormadan ulke dedigimiz bu kara parcasına sahip olurum ve ona herseyi yaparım diyen cahil, ac gozlu ve kibirli daha sayılmayacak her turlu gunahla suslenmis bir hukumet yonetiyor bizi. Dunya kimseye ait degil!