Kanatlı Denizatı Broşu davasında ceza yağdı

Kanatlı Denizatı Broşu davasında ceza yağdı
Kanatlı Denizatı Broşu davasında ceza yağdı
Kanatlı Denizatı Broşu'nu sahtesiyle değiştirdiği gerekçesiyle eski Uşak Müze Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu'na 12 yıl 11 ay hapis cezası verildi

 

Yavuz KUŞDEMİR

 UŞAK - Uşak Arkeoloji Müzesi'nde 2006 yılında Karun Hazinesi'nin en değerli parçalarından kabul edilen Kanatlı Denizatı Broşu’nun sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili açılan davada eski müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu 12 yıl 11 ay hapis cezasına çarptırıldı. Diğer 9 sanık ise 12.5 yıl ile 10 ay arasında değişen hapis cezalarına çarptırıldı.

Uşak Ağır Ceza Mahkemesi'nde, görülen Kanatlı Denizatı Broşu’nun sahtesiyle değiştirilmesiyle ilgili davanın 38'inci duruşmasında karar çıktı. Davanın bugünkü karar duruşmasına, ‘Kültür ve Tabiat Varlıklarının Koruma Kanunu'na Muhalefet’ ve ‘Zimmete iştirak’ suçlarından 25'er yıl hapis cezası istemiyle yargılanan tutuklu sanık Uşak Eski Arkeoloji Müzesi Müdürü Kazım Akbıyıkoğlu ile tutuksuz sanıklar Suat Yenmez, Fehmi İşler ve Uğuz Sağlan katıldı. Diğer sanıklar Fuat Ergün, Mehmet Polat, Halil Eker, Ahmet Düzyer, İsmail Bilgin ve Bülent Yücel de duruşmaya gelmedi.

Savcı Ender Karasuil, geçen celsede verdiği mütalasını tekrar ederek, sanıkların cezalandırılmalarını talep etti.

AKBIYIKOĞLU: FATURA BANA KESİLDİ

Sanıklardan eski müze müdürü Kazım Akbıyıkoğlu'nun vekili avukat Coşkun Mavioğlu, yazılı olarak verdiği savunmada, müvekilinin tahliyesini istedi. 33 aydır tutuklu bulunan Akbıyıkoğlu ise son savunmasında, bu aşamaya kadar söylenebilecek her şeyi ifade ettiğini belirterek, şunları söyledi: “Ancak, 20 Ocak 2009 tarihinde TRT-3'te canlı yayına çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, TBMM'deki konuşmasında benim en ağır cezayı almam yönünde açıklamalarda bulundu. Ancak, daha sonra uyarılınca, bu açıklamalarını değiştirip, bakanlık tarafından müzelerde denetim yapılmadığına dair bir itirafta bulundu. Ortaya çıkan tabloya göre Türkiye genelindeki müzelerde binden fazla eserin sahte, yine binden fazla eserin de kayıp olduğu, ayrıca 20 binin üzerinde eserin de tarihi değeri olmadığını açıkladı. Benimle ilgili olay sürekli gündeme getirilmektedir. Bu durumu yadırgamaktayım. Cezaevine girdikten sonra da kaybolan eserlerle suçlanmaya devam edildim. Müzedeki aksaklık ve eksikliklerin hepsi bana fatura edildi. Mahkamenin vereceği karara saygılıyım.”

Diğer sanıklar ise, suçsuz olduklarını belirterek, beraatlerini istedi.

Mahkeme, Akbıyıkoğlu'nu nitelikli zimmet suçundan önce TCK'nın 247/1 maddesi gereğince 10 yıl hapsine karar verildi. Zimmetin açığa çıkmamasını sağlamaya yönelik hileli davranışlarla işlenmesi nedeniyle cezası yarı oranında artırılan Akbıyıkoğlu, 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ancak, mahkeme, Akbıyıkoğlu'nun geçmişi, sosyal ilişkileri, suçtan sonraki ve yargılama sürecindeki davranışlarından dolayı cezanın 1/6 oranında indirim yaparak, 12.5 yıl hapis cezası verdi. Akbıyıkoğlu hakkında ayrıca, müzeye teslim edilen halı ve kilimleri zimmete geçirmekten açılan kamu davası görevi ihmal niteliğinde olduğu anlaşıldığından verilen 6 ay hapis cezası da aynı gerekçeyle 5 aya indirildi. Akbıyıkoğlu'nun iki suçtan toplam 12 yıl 11 ay hapis ceza aldı.

DURUŞMA SONUNDA TUTUKLANDI

Tutuksuz sanıklardan oto galericisi ve tarihi eserin çalınıp satılmasına aracılığık ettiği öne sürülen Uğuz Sağlan da nitelikli zimmet ve zimmetin açığa çıkmamasını sağlamaya yönelik hileli davranışları nedeniyle önce toplam 15 yıl hapis cezasına verildi. Daha sonra bu cezası, iyi hali dikkate alınarak 12.5 yıl hapse çevrildi. Tutuksuz olarak geldiği duruşmada mahkum olan Sağlan tutuklanıp, cezaevine gönderildi.

Müzede sergilenen Kanatlı Denizatı Broşu'nu yurtdışına çıkardıkları anlaşılan sanıklardan Ahmet Düzyer, Fehmi İşler ve Suat Yenmez'in 6'şar yıl; zimmete iştirak suçundan Mehmet Polat, Fuat Ergün ve Halil Eker 6 yıl 3'er ay; suçu bildirmedikleri için sonradan emekli olan polis memuru Bülent Yücel'e 2.5 yıl ve İsmail Bilgin ise 10 ay hapisle cezalandırıldı. Mahkeme sanık avukatlarına, kararın temyizi için bir hafta süre verdi.

Karun Hazinesi'nin en değerli parçası Kanatlı Denizatı'nın şu anda sahtesinin sergilendiği ortaya çıkarken, gerçeğinin nerede olduğu ise halen bilinmiyor. (dha)